Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

За младите сили на американското воено воздухопловство: Зграда со 17 шилци за која сè уште се зборува

Зграда со низа од 17 шила поврзана со стаклена тетраедра во округот Ел Пасо, Колорадо често се поставува на скалите на најчудните градби во САД.

Тоа е всушност кадетска капела на Академијата на воздухопловните сили на САД лоцирана во рамките на студентскиот комплекс, која се протега на околу 12 квадратни милји во близина на Колорадо Спрингс.

Зградата е наменета за студенти на Академијата кои припаѓаат на различни верски заедници и вклучува простори и соби за служење миса и друга верска обреди на протестанти, католици, Евреи, муслимани и будисти. Просторот е совршено изолиран така што ритуалите може да се одржуваат паралелно во исто време на сите нивоа без никакво мешање.

Зградата е дизајнирана од Валтер Нетч од архитектонската фирма Скидмор, Овингс и Мерил од Чикаго во 1950-тите, а била изградена во 1962 година од челик, стакло и алуминиум.

Долга е 85, широка 26 и висока 45 метри. Американскиот институт за архитекти и додели државна награда во 1996 година за поставување преседан и поставување на стандарди за извонредност за неговиот дизајн и значење.

Не е изненадувачки затоа што привлекува голем број туристи во овој дел на Америка. Или така беше до 2019 година кога е затворена поради потреба за реставрација. Се предвидува дека работите ќе завршат до ноември 2022 година.

Во прилог на оваа модернистичка зграда, кампусот вклучува студентски домови за околу 8.000 присутни на Академијата, училишен комплекс, центар за снабдување, аеродром и болница.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement