Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

За врвен впечаток: Десет докази дека виолетовата и сивата боја се совршена мешавина во декорацијата на домот

Безвременска, чиста и издржлива сива е една од боите што најчесто ја избираме за внатрешна декорација, а доколку сакате да внесете друга посилна боја во вашиот дом со сива, виолетовата може да биде совршен избор. Замислете сив ѕид и виолетова троседот – се чини како одлична комбинација.

Сива, неутрална и избалансирана боја, симболизира сигурност, софистицираност, мудрост, зрелост и женска сила. Сивата боја е одлична за комбинирање со светли бои во ентериерите бидејќи ги истакнува, но ја омекнува нивната цврстина и ги неутрализира. Сивата боја што станува сребрена е идеална за украсување на сите простории. Ова е една од ретките бои што има асоцијативна, но нема емотивна вредност, бидејќи не предизвикува емоции.

Виолетовата боја ги симболизира правдата и достоинството и со текот на годините стана симбол и за родовата еднаквост и за силата на жените. Тоа е исто така поврзано со борбата за право на глас на жените во Велика Британија на почетокот на 20 век. Виолетовата е создадена од комбинација на топло и енергично црвено и ладно сино, и има својства на обете бои. Неговите потемни нијанси се многу впечатливи и енергични, а посветлите смируваат.

Можете да проверите колку добро се комбинираат виолетовата и сивата боја кога станува збор за дизајнот на ентериерот во галеријата со слики на крајот на текстот. Една од идеите може да биде виолетова троседот со сиви завеси или сив ѕид, а ако не сте подготвени за поголеми парчиња мебел во виолетова боја, прво играјте со деталите и комбинирајте, на пример, сиво ќебе и виолетови перници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Една година откако бремена одеше на модната ревија на Шанел, Џиџи Хадид се врати од породилно отсуство на пистата за новата колекција на Версаче...

Fool Moon

Талентирана, вредна, имагинативна, уникатна – така на најкраток начин можеше да се опише Нина Симоне, музичка дива која се бореше за граѓанските права со...

Fool Moon

Ако сакате интровертна личност, првата пречка да ве запознаат подобро е нивната срамежливост. Од таа причина, треба да имате повеќе разбирање од вообичаено, во...

Fool Moon

Припадниците на овој хороскопски знак сакаат да заведуваат, не се срамат да се препуштат на разни видови задоволства во спалната соба, а партнерите често...

Advertisement