Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Закотвен во океански бетон: Уникатно крстарење за кое нема да платите многу

Закотвен во бетонскиот океан Хонг Конг, трговскиот центар Whampoa има невообичаена глетка што го рефлектира поморското наследство на градот, но исто така овозможува и добар шопинг.

Зградата во форма на брод се наоѓа во Kowloonu доковите на Whampoa, која некогаш била една од најпрометните бродоградилишта во цела Азија. На почетокот на 20 век, тие вработиле илјадници луѓе кои изградиле некои од најголемите бродови во Хонг Конг. Важноста на бродоградилиштето донесло злобна среќа за време на Втората светска војна, бидејќи токму тука се случил голем напад со бомбардирање и окупација на Јапонија.

По бомбардирањето на бродоградилиштата, тие неколку пати го сменија сопственикот, сè додека во 1985 година нè премина во приватна сопственост. Наскоро, никнале станови, како и карактеристичниот трговски центар. Со своите долги 360 метри, е насукан на местото каде што некогаш било пристаниште и дел од поголемиот комплекс наречен Убавиот свет на Whampoa.

Нема недостаток на содржина во раздвижениот Whampoa. Повеќе од 300 продавници, тематски парк, теретана, куглана, ресторани и банка се само некои од нив. Невообичаениот трговски центар не е резервиран само за елитна или висока мода, туку за продавниците со среден ранг на цена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement