Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Експертите за Бонтон ги наведуваат најнепристојните прашања: Еве што никогаш не треба да им поставувате прашања на вашите соговорници

Front view portrait of two angry women arguing in a park in winter,Image: 541366278, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes

Постојат неколку проблеми кои дефинитивно треба да се избегнуваат во разговорот, без оглед на вашите добри намери.
Дури и ако се сметате за пристојна личност, има големи шанси повремено да се лизнете кога станува збор за бонтон. Најчести пропусти се грубите прашања што ги поставувате во разговор скоро секој ден, а не сте свесни дека ја навредуваат другата страна.

На пример, да прашате некого зошто изгледаат уморно, дури и ако вашите намери се добри, е непожелно прашање, вели експертот за бонтон Bonnie Tsai.

„Можеби мислите дека звучите загрижени за благосостојбата на друга личност, но тоа можеби не им звучи. Ова може да се протолкува како прашање на високо или наметливо однесување “, објаснува Tsai. Таа забележува дека некои луѓе можат да имаат здравствени проблеми поради кои изгледаат уморно, но тоа не мора да значи дека се подготвени да ја споделат својата медицинска историја со вас.

Таа додава дека поради ова прашање, вашиот соговорник може да почувствува дека претерано или несоодветно го проучувате нивниот изглед. „Нема потреба да чувствуваат дека треба да погледнат на начин кој е прифатлив за вас или за општеството“, заклучува експертот.

Има уште неколку груби прашања кои подобро се прескокнуваат во разговорот.

1. “Кога ќе се омажиш?”

Вашите пријатели можеби се најслатката двојка на светот, но тоа не значи дека сакаат да се венчаат. „Важно е да се запамети дека не секој планира свадба ниту се бара од нив“, вели Tsai.

2. “Кога децата?”

Слично на тоа, испрашувањето за деца е исто така несоодветно. Всушност, во некои случаи ова прашање може да предизвика болка кај соговорникот.

„Иако можеби ви изгледа како едноставно прашање, тоа е прилично наметливо бидејќи никогаш не знаете низ што поминува другата личност. Можеби неодамна имале спонтан абортус, се обиделе да забременат без успех, не можат да забременат поради здравствената состојба или едноставно не сакаат да имаат деца “, објаснува експертот.

3. “Зошто не сте во врска?”

Иако можеби мислите дека поставувањето на ова прашање е ласкаво затоа што имплицирате дека некој е „добар улов“, тоа може да предизвика негативни чувства кај луѓето кои не се пресреќни со нивниот сингл статус.

„Важно е да се почитуваат туѓите избори. Романтичен партнер не дефинира во животот. Никогаш не можете да знаете зошто некој е сам, без разлика дали го избрале или се фокусираат на други аспекти на животот “, нагласува Tsai.

4. “Дали сте се здебелиле?”

Можеби мислите дека некој изгледа одлично со неколку килограми вишок, но тоа не значи дека некогаш треба некому да го поставите ова прашање.

„Ова прашање нема да биде добро прифатено, без оглед на вашите намери“, вели Tsai, истакнувајќи дека вашиот соговорник може да страда од здравствен проблем што влијае на нивната тежина и не сака да зборува за тоа.

Ако мислите дека ова прашање ќе мотивира некого да изгуби тежина, размислете уште еднаш.

5. „За кого гласате?“

Експертите за етикета тврдат дека е несоодветно да го поставите ова прашање на некој што не го познавате најдобро.

Спомнувањето политика може брзо да го промени расположението во разговор. Иако е примамливо да започнете разговор за моменталната политичка ситуација ако ги знаете убедувањата на соговорникот, Tsai вели дека сепак е голема грешка во етикетот

„Луѓето можат да се чувствуваат непријатно и една од основните вредности на етикетот е другите да се чувствуваат пријатно во вашето друштво“, објасни таа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Трговскиот град Грантам не се појавувал во вестите толку често. Маргарет Тачер е родена таму, Исак Њутн одел на училиште таму, а во 1740...

Cotton Club

Ако спаѓате во категоријата жени „plus size“, есента е одлично време да експериментирате со модата. Повеќе облека на телото значи повеќе опции за комбинирање.Ако...

Fool Moon

Кога велиме мантра, обично мислиме на некоја реченица што треба да се повтори на неодредено време и парите магично ќе се појават во нашите...

Fool Moon

Кинеската астрологија, како и класичната западна астрологија се состои од 12 хороскопски знаци. Според кинеската астрологија, секоја година управува одреден знак, кој секогаш се...