Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Експанзивно скривалиште среде шума во Карнатака, Индија

Processed with VSCO with c8 preset


Овој луксузен хотел е поставен среде 110 хектари зелено зеленило
Сместено на околу шест часа возење со автомобил од Бангалур, ова место е поставено среде 110 хектари зелена површина со само 20 акри користени за изградба и може да се пофали со водопад заедно со низа модерни удобности.

Руралната област Кург е добро позната по своите бујни пејзажи, а елегантните викендички на одморалиштето служат само за да ја покажат и да ја подобрат околната убавина. Од фантастични планински погледи до приватни балкони со поглед на бесконечниот базен и водопадот, Ајатана е местото каде што треба да одите кога треба да избегате во природа.

Хотел

ayatana cottages

колиби на Ајатана

Соба

ayatana suite
соба во Ајатана

Луксузниот имот го сочинуваат 36 стандардни колиби, 13 викендички и еден претседателски апартман и сите се добро уредени. Декорот е шик, користејќи тонови на беж и кафеава боја, прошарани со уметноста на ѕидот што ја истакнува локалната флора и фауна.

Апартманот со поглед на водопад, доаѓа со пространа дневна соба и кралски кревет, како и када и голем приватен балкон со поглед на шумата. Удобноста за бања е од Биотик, локален бренд кој ја промовира Ајурведата и природната убавина. Апарат за кафе и чај, телевизија со Netflix и YouTube, како и мал сеф се дел од удобноста во собата. Големата бања и просторијата за облекување додаваат на целокупниот простор на собата.

Претседателскиот апартман нуди целосен поглед на водопадот и е најпространата просторија на овој имот. Куќите се наоѓаат на удобно растојание едни од други, што го прави релевантно во денешното време кога потребата за социјално дистанциран одмор доаѓа во преден план. Ова е, исто така, повлекување кое нуди редок поглед на шума, наместо погледи на плантажи за кафе, кои се повообичаени.

Храна
ayatana restaurant
ресторан Ајатана

Гостите можат да уживаат во обемното мени и поглед на водопадот во куќата
Бидејќи одморалиштето е обично зафатено, во ресторанот GlassHouse се служи бифе за појадок, ручек и вечера. Најдобриот дел од ресторанот е неговиот алфреско простор кој гледа на величествениот водопад. Тука има покриен, како и отворен дел за седење.

Извршниот готвач Бабеш, кој раководи со кујната, обезбедува широко распространето азиската, северно – индиската, јужноиндиската, континенталната и локалната кујна Коорг, поставени во одделни делови. Исто така, постои посебен шалтер за десерти, како и просторија за кујна во живо. Секој ден во вечерните часови се одржува чајанка во таверната „Шума“, бар каде што можете да пробате закуски и колачиња на кафе и чај. Ова е местото каде што се наоѓа масата за билјард, така што можете да уживате во играта, служајќи ги во позадина звуците од водопадот и цврцорењето на птиците. Ако славите посебна пригода, однапред можете да резервирате вечера под свеќи каде што ќе ви биде дадена свечена торта, шише вино, како и оброк од пет јадења.

Рекреација
ayatana butterfly
локален жител на Ајатана, зелено-жолта пеперутка

Препорачана активност кога овде е да одите на прошетка по природа со домашниот натуралист Прадип, кој ќе се сподели знаења со вас за локалната флора и фауна, за време од еден час. Шумите овде се дом на дрвото думуки рудракш, а исто така можете да ги видите дрвјата од црн тамаринд, џекфрут и дрвјата кокум (локално овошје што се користи како кисело средство).

PlantFiles: Picture #18 of Giant Fishtail Palm (Caryota obtusa) | Fishtail  palm, Trees to plant, Palm trees
Овде вирее и ,,палмата од рибната опашка”, која се користела за да се направи тади локален пијалок

На прошетка, можете да забележите и неколку пеперутки како синиот мормон, паунестата и жолтата пеперутка, како и цвеќиња како портокалов факел, пајаков крин, принцезини цвеќиња и растение змеј.

Во вистинската сезона, Кург е задоволство за птичарите, бидејќи е дом на 306 од 1.200 чудни видови видени во Индија.

Можете исто така да резервирате сесија во бањата Дивина за релаксирачка масажа. Детска соба за игри и рекреација со игри во затворен простор, како и активности со јажe (ако дозволат временските услови). Можете исто така да резервирате џип за теренско сафари до врвот на ридот во близина, како и да резервирате патување во околните ридови. Се пали оган навечер кога нема дожд.

Everything You Need to Know About Zip Lining | Pegasus Airlines

Ако барате да ја истражите областа, проверете ги прекрасните водопади Малали кои се во близина. Посетата на ридовите Пушпагири е добра идеја, особено ако сакате да патувате.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement