Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Еднo, двe, или повеќе? Колку деца значи среќен брак?

Една неодамнешна студија за влијанието на децата врз родителската среќа кај брачни парови во Велика Британија и Германија донесе интересни заклучоци. Иако секое дете, дури и третото и четвртото и петтото, е подеднакво сакано, се чини дека по второто дете, родителите веќе не се толку среќни и возбудени.

Научниците го објаснуваат ова со финансиските потешкотии што неизбежно се јавуваат кај големите семејства, како и стресот што се јавува кај партнерите ако се случи да не се планира ‘ново’ дете. Значи, ако на науката и се верува, тогаш најдобро би било да останеме на две деца, како и да ги родиме што е можно подоцна, бидејќи научниците пресметале дека среќата на родителството трае подолго, а партнерите подоцна стануваат родители. Покрај тоа, неодамна друга студија докажа дека најинтелигентни се оние деца кои мајките ги раѓаат во триесеттите години, па ова е уште една дополнителна причина зошто не треба да брзате да основате семејство.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...