Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дубаи добива ново срце

Дубаи е земја на чуда и раскош, исполнета со сè што му треба на човештвото – од неверојатни забави, луксузни бутици и ресторани, декадентни хотели и врвна технологија….

Сега, Дубаи добива нов концептен проект, дизајниран како нова забавна дестинација на плажата Jumeirah, наречена Dubai Heart. Проектот, скоро во целост, е презентиран од страна на Nad Al Shiba Engineering Consultants, компанија лоцирана во Дубаи, а веднаш потоа се најде во финалниот список објавен од Дубаи.

Со вкупен простор од 102.301 квадратни метри, овој центар за забава во форма на срце е дизајниран како најдобар во неколку делови. Тој има за цел да подигне бројни рекорди на Гинисовата книга – највисокиот тобоган во кула, најдолгиот стаклен премин во морето и највисокиот ѕид за искачување во затворен простор, кога ќе биде завршен.

Покрај тоа, дизајнот вклучува простори за трговскиот центар Sand Art со залив за вештачко сурфање, амфитеатар, пристаниште за јахта, прекрасни видици и ресторани. Покрај тоа, ќе има и дел од три нивоа наречен Cloud Trip, што ќе им даде на посетителите можност да ја искусат прошетката со меурчиња.

Суперлативниот дизајн моментално се разгледува, додека победничкиот проект допрва треба да биде објавен. Со огромни слајдови и еклектични простори во форма на срце, сигурни сме дека Nad Al Shiba има големи шанси да победи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Од дискретни клач модели до светли неонски чанти и плетени корпи, ги собравме сите најмодерни чанти што ќе бидат релевантни во сезоната на пролет...

Cotton Club

Досега најнеобичното доделување на Златните глобуси се случи во хотелот Беверли Хилтон. Немаше публика на 78-та церемонија на доделување на наградите од Холивудското здружение...

Cotton Club

Кетрин Зета-Џонс и Мајкл Даглас имаа чест да ја доделат една од најпрестижните награди на 78-от Златен глобус – онаа за најдобар драмски филм....

Green Tea

Сувото овошје е една од најконтроверзните намирници. Не само потрошувачите, туку и нутриционистите сè уште не можат да се согласат едни со други: дали...

Advertisement