Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ДОМОТ ОД ДЕТСТВОТО НА ЕЛВИС ПРИСЛИ МОЖЕ ДА БИДЕ ВАШ ЗА 50.000 ДОЛАРИ…

Домот на Елвис Присли од детството во Тупело, Мисисипи, кој е оставен напуштен и во еден момент се очекува да биде срушен, ќе се најде на аукција во август.

Тоа е единствениот имот на Кралот на рокенролот што некогаш бил излезен на пазарот, со почетна цена на аукцијата од 30.000 до 50.000 долари. Куќата со три спални соби од 117 квадратни метри лоцирана во Источен Тупело првпат излезе на аукција во 2020 година. Сепак, и покрај тоа што имаше интерес од купувачите, поради пандемијата на корона вирусот, аукцијата пропадна.

Семејството Присли се преселило неколку пати за време на детството на Елвис, живеејќи во неколку куќи во Источен Тупело пред градот да биде припоен и да стане дел од Тупело во 1946 година. Откако живееле со различни роднини во областа, Прислиовите се преселиле во посебна сина куќа.

Куќата беше внимателно демонтирана во 2017 година под надзор на менаџерите на Елвис, Крис Дејвидсон и Стивен Шуц. „Првично требаше да се урне. „Имотот требаше да се продава комерцијално, па неколку колекционери се собраа и ја купија структурата на куќата и се обидоа да ја сочуваат“, рече Џеф Марен, сопственик на Rockhurst Auctions.

„Куќата внимателно се расклопува за да може повторно да се состави и да се чува во приколката, па кога некој ќе ја купи куќата, ќе ја добие целата приколка и планови за склопување. Потоа може да го премести каде сака и да го ангажира оној што го распарчил да го состави повторно“.

Компанијата треба да одржи аукција на 14 август во Мемфис за време на неделата на Елвис 2022 година. Куќата моментално се наоѓа во складиште во Мисисипи и ги задржала своите оригинални парчиња, кои биле таму кога живееле Прислиовите.

Во меѓувреме, куќата во која е роден Елвис во Тупело останува историско место отворено за јавноста, заедно со Грејсленд, долгогодишниот дом на Присли во Мемфис, Тенеси, каде што живеел со своите родители во текот на својот живот.

Домот од детството на Елвис не е единствениот предмет што се собира на оваа конкретна аукција на булеварот Елвис Присли. Повеќе од 100 исклучителни предмети на Елвис ќе бидат ставени на аукција, вклучувајќи предмети од животот и кариерата на легендарниот пејач, облека, накит, автограми и сувенири за концерти.

Аукцијата доаѓа веднаш по објавувањето на биографскиот филм на Баз Лурман „Елвис“, кој се појави во кината во петок, на 26 јуни. Со Остин Батлер во главната улога, првите бројки покажуваат дека филмот заработил околу 31,2 милиони долари, заземајќи го првото место и победувајќи го „Top Gun: Maverick“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement