Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Долгогодишниот дом на Кирк Даглас во Беверли Хилс се продава за 7,49 милиони долари

Имотот од 1920-тите има „Холивудска патека на славните“ со потписи на познати личности.

Домот на холивудските легенди Кирк и Ен Даглас во Беверли Хилс и градинарска патека од плочник на која се потпишани најголемите ѕвезди е пуштена во продажба за 7,495 милиони долари. Имотот од 1920-тите, кој се наоѓа во Флетс, е скриен од улицата со високи жива ограда и се наоѓа во близина на легендарниот хотел Беверли Хилс.

Семејството Даглас го купи имотот во 1976 година за 400.000 долари. Двојката живееше во куќата до нивната смрт: Кирк почина во 2020 година на 103-годишна возраст, а Ана почина оваа година на 102-годишна возраст.

Сместен на нешто повеќе од една третина од акр дрвја и градини, имотот вклучува еднокатна главна куќа од 465 квадратни метри и двокатна куќа за гости. Главната куќа, која има четири спални соби и шест бањи, е релативно скромна за позната двојка од овој калибар.

Булеварот на славните во дворот е она што го прави овој имот посебен. 22-те цементни табли беа потпишани од Кирк Даглас и неговите четири сина од шоу-бизнисот – Мајкл, Џоел, Питер и Ерик, вклучувајќи ги Милтон Бурл, Дин Мартин, Френк Синатра, Роналд Реган, Лусил Бол, Елизабет Тејлор, Барбра Стрејсенд и безброј други. членови на холивудското „кралско семејство“.

Други погодности на куќата вклучуваат камини, француски врати што се отвораат кон терасата, масивни светларници, складиште за батлер и свечена трпезарија со витраж таван.

Кирк Даглас, една од последните преживеани ѕвезди од таканареченото златно доба на Холивуд, беше на врвот на својата кариера кога се разведе од својата прва сопруга Дијана Дил, мајка на три од неговите четири сина, во 1951 година, а се ожени со Ана во 1954 година. Низ годините глумел во повеќе од 90 филмови, добивајќи ја почесната награда на Академијата за животно дело.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement