Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дијамантската кабина е врвна комбинација на геометрија и бајка

Според проектот наречен Cabinland, Џејкоб Вицлинг и Сара Андервуд дизајнираат и градат неверојатна колекција кабини во прашумата на Северна Америка. Креативното дуо неодамна ја претстави својата најнова верзија, Diamond Cabin. Кабината е прекрасна, одлична комбинација на геометрија и бајка во форма на дијамант.

Шумската кабина има форма на шестоаголник со странична големина од шест метри. Ѕидовите се под агол од 30 степени се додека не достигнат висина од четири метри, за да се создаде повеќе простор за работните површини и седиштата во кабината.

Новоизградената кабина во форма на дијамант е радијално испланирана како двоспратна оаза надвор од градот. Вкупната површина е 8,6 квадратни метри. Приземјето има удобна дневна соба со шпорет и елегантен мебел и скала што овозможува пристап до поткровјето од 6 квадратни метри, оддалечено скоро три метри. Внатрешноста на кабината обезбедува модерна удобност и вклучува електрична енергија, шпорет на гас и мијалник со ладна проточна вода.

Тука е и надворешниот туш и спа бања, каде што е инсталиран грејач без резервоар за топла вода. Изграден е од остатоци од дрво, а хексагоналната основа во облик на дијамант е покриена со дебел слој мов. Ова го прави кабината да изгледа како бајка. Дрвената конструкција и капакот од мов ја мешаат кабината со околниот шум. Навистина изгледа одлично, далеку подобро од хобитските домови.

Ѕидовите, таванот, плочите и полиците во „Дијамантската кабина“ се изградени од компанијата Даглас, а матријалите се земени од трошни градбени имототи или купени од локална пилана која сече нетретирано дрво.

„Ние сакаме нашите згради да бидат повеќе од една. Ние сакаме да изгледаат како да пораснале во таа шумска средина, но и да се истакнуваат и дека оние што ги гледаат мислат дека изгледаат сосема природно во нивната околина, но истовремено и натприродно“ – објасни Џејкоб Вицлинг.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Кога се споменува убавината, многумина прво помислуваат на Наоми Кембел. Започнала да се бави со манекенство на 15-годишна возраст, а статусот на супермодел го...

Fool Moon

Риалити ѕвездата и мега успешната деловна жена, Ким Кардашијан откри во разговорот со легендарниот Дејвид Летерман како заработува пари на најлесен начин. Иако на...

Cotton Club

Најновата колекција на Диор за мажи ќе ги воодушеви сите љубители на зимата и снегот. Дизајнирана од уметничкиот директор на машка мода, Ким Џонс,...

Cotton Club

Бруно Сиалели ја претстави новата колекција на Ланвин во Шангај. Кога Алберт Елбаз го објави своето заминување од Lanvin во 2015 година, многумина стравуваа за...