Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дензел Вашингтон купи луксузен стан од саудиската принцеза Рима

Најистакнатиот облакодер од 42 ката во Лос Анџелес „The Century“ се покажал како особено популарен меѓу деловните луѓе, а деновиве во зградата нема единица која чини помалку од 3 милиони долари.

Ријана живее таму долго време, а ѕвездата од серијата „Пријатели“, Метју Пери неодамна го продаде својот стан за 20 милиони долари. Но, зградата сега доби особено мега-познат нов станар: Дензел Вашингтон, кој штотуку плати околу 10,9 милиони долари за нов стан со Полет Вашингтон – неговата сопруга со која е во брак речиси 40 години.

Записите откриваат дека станот го продала принцезата Рима Бинт Бандар Ал Сауд, внука на починатиот крал Фајсал од Саудиска Арабија. Популарна личност во својата родна земја и редок друштвено-социјален прогресивец во највисоките ешалони на кралското семејство, Нејзиното кралско височество е нашироко заслужено за застапувањето за правото на саудиските жени да возат автомобили, а исто така е отворена и за голем број други прашања, како на пример родовата еднаквост. Од 2019 година, принцезата Рима стана првата жена во историјата што служи како амбасадор на Саудиска Арабија во Соединетите држави.

Што се однесува до новиот стан во облакодерот „The Century“, тоа се всушност два стана кои во 2013 година, принцезата Рима ги платила околу 8,9 милиони долари. Потоа потрошила уште едно мало богатство за да спои два стана во еден стан со големина на вила, заедно со шест спални соби и осум бањи на над 800 квадратни метри.

Викторија Монтана е одговорна за еклектичните ентериери на станот, кои се дизајнирани да бидат домаќини на софистициран сопственик кој сака луксузен начин на живот. Во зградата, станарите уживаат во удобностите како што се 24-часовен консиерж, ограден влез и ресторан со пет ѕвездички „Hinoki & The Bird“.

Со своите бледи ѕидови и високи тавани, станот изгледа уште поголем отколку што сугерираат неговите 800 квадратни метри. Има многу места за седење, а стаклените ѕидови ги преплавуваат просториите со природна светлина. Комбинираната семејна соба со трпезарија се отвора на покриена тераса преку лизгачки стаклени врати.

Кујната јасно ја претпочита функцијата наместо формата и е опремена со модерни апарати. Покрај главната трпезарија, има и неколку други места за појадок и места за седење за полежерни оброци.

Сите шест спални соби имаат свои бањи, а главната спална соба е дополнително украсена со ѕидови во боја на корали и полици по мерка. Иако станот всушност се наоѓа на еден од долните катови на облакодерот The Century, сепак е доволно висок за да им овозможи на жителите панорамски поглед на градот.

Како изгледа новиот стан на Дензел Вашингтон погледнете во галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement