Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Декор кој не недостасува во куќата на ниту една Французинка

Стилот на парижанките е предмет на дебата со години.

Французите добро го знаат рецептот за успех и го пленат окото со својот скромен стил во секое нивно појавување. Тие создаваат свои трендови и се едноставно прекрасни, правејќи ги сите други жени вознемирено да ги истражуваат сите свои тајни.

Истото важи и за нивниот дом. Тие се обидуваат да му дадат посебен карактер на својот простор и секогаш да останат верни на нивниот личен стил. Дали сакате да видите како се менува вашата куќа? Инспирирајте се од гламурозните француски девојки и обнови го својот простор, приближувајќи се до „срцето“ на летото. Доволни се само неколку допири!

Продолжете да читате за да ги откриете сите нивни тајни.

Невнимателно, но елегантно

Како прво, јасно е дека Французинките не се љубители на совршенството. На крајот на краиштата, тие станале познати по својот скромен стил и во никој случај нивниот простор не може да биде премногу елегантен. Наместо тоа, тие се обидуваат да му дадат неодреден карактер на својот дом, без разлика дали станува збор за постелнина што само го покрива креветот или класичен портрет оставен на подот, наместо да виси на ѕидот.

Еден допир на гламур

Французинките, пак, сакаат мали луксузни допири кои го надградуваат просторот. Тие избираат големи теписи, уметничките предмети ги поставуваат на мебелот и sидовите и често инвестираат во импресивни антиквитети што даваат чувство на винтиџ луксуз во нивниот дом. На пример, преголемото златно огледало е задолжителен предмет за нив во дневната соба.

Важноста на архитектурата

Повеќето домови во Франција, особено во Париз, се издвојуваат по својата единствена архитектура. Во француската престолнина има импозантни згради, кои секако не можат да останат незабележани. Затоа Французинките се обидуваат да го задржат тој лик во нивниот дом. Тие избираат дрвени парчиња, кои ги поставуваат пред белите sидови на нивната куќа, давајќи им можност да се истакнат. Уште подобро, кога станува збор за стан со дрвен под, тие поставуваат големи стаклени маси и крајниот резултат е, ако ништо друго, импресивен!

Креирајте своја палета

Нивните куќи имаат минималистички карактер и многу ретко ќе наидат на пример, храбар ѕид во светли бои во една француска куќа. Сепак, тоа не значи дека боите кажуваат категорично „не“. Тие му даваат посебен карактер на просторот со посебни уметнички дела, без претерување.

Отворени ормани

Французинките ја сакаат својата облека. Тие избираат парчиња што прават да се чувствуваат беспрекорно, носејќи ги и истакнувајќи ја нивната женственост на посебен начин. Затоа тие не инвестираат во нова, пространа гардероба, туку избираат отворена гардероба, бидејќи за нив облеката е дел од украсот на нивниот дом.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Нијанси инспирирани од птици. Dior Makeup се подготвува за претстојната есенска сезона со колекција наречена „Birds of a Feather“, која се состои од палети...

Wall Street

Многу Олимпијци, освојувачи на златни, сребрени или бронзени медали, претставуваат луѓе богати по дух, но и по пари … Како што знаете многу добро,...

Green Tea

Овесната каша е богата со диетални влакна кои го стимулираат варењето, го балансираат шеќерот во крвта и го зајакнуваат имунитетот, и се наметнува како...

Fool Moon

Стресот е толку сеприсутен во нашите животи што сме скоро навикнати на него – би било чудо ако не се нервираме кога ќе се...

Advertisement