Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Декадентна Мароконска убавина во срцето на Калифорниската пустина

Неверојатно, но посебен дел од Мароко е во пустината Калифорнија, именувана како Casbah Cove, што воодушевува со своите декадентни карактеристики и внимателност на деталите…

Ако можете да се замислите како сопственик на ваков неверојатен имот, тогаш сигурно можете да замислите да уживате со семејството и пријателите во „hookah“ ложата со дваесет места, да гледате најнови филмови во вашето приватно кино на отворено, да се релаксирате во мароканскиот дел од бањата со амам или пливање во прекрасен базен одликуван со црн гранит.

Вилата Casbah Cove се наоѓа на еден рид во престижниот голф-клуб Bighorn во пустината Palm во Калифорнија, недалеку од Palm Springs. Со поглед на долината Coachella и планините Santa Rosa, вилата со површина од 1.600 квадратни метри е изградена во текот на четири години.

Неговите последни детали, како што е украсот на лифтот со бисер или поставувањето на ексклузивни мозаични плочки, вклучуваа и ангажирање тим занаетчии кои доаѓаа директно од мароканскиот град Фез.

Имотот е создаден како визија на инвеститорот во Чикаго и љубител на дизајнот, кој отсекогаш сонувал да изгради традиционален марокански риад во пустината Калифорнија, како негово зимско одморалиште. Откако избрал парцела која е возвишена, инвеститорот го ангажирал ценетиот локален архитект Гордон Штајн да создаде комплексен дизајн, додека за изградбата била задолжена компанијата Thousand Palms.

Како вистински марокански ријад или палата, овој двоспратен дом се отвора кон централниот двор, кој, за да се заштити од сите временски услови, е нагласен со модуларен стаклен таван, чија изградба чинела 900 000 американски долари.

И покрај речиси 1.300 квадратни метри внатрешност, вилата доаѓа со само четири соби – master apartman има високи тавани и традиционални домови на Мура со деликатни детали од гипс. Во главната бања има специјална самостојна када потпишана од шпански дизајнер Хаиме Хајон и додека се релаксирате во топла бања, можете да уживате во прекрасниот поглед на дворот.

На приземјето, свечената трпезарија се одликува со вештачка крошна, дизајнирана да создаде чувство на јадење во шатор. Голема, црна метална француска врата се отвора кон дворот и им дава на гостите и сопствениците можност да уживаат во неверојатниот поглед на планините.

Визуелниот акцент на овој дом е преголема кујна со посебни елементи на темна махагони, кои внимателно ги крие ладилникот и замрзнувачот Thermador. Покрај тоа, има седум бањи, осум камини, девет вградени телевизори, неколку sвездени светла, визба со контрола на температурата, подно греење и удобна канцеларија.

Во надворешноста, покрај обемниот базен, има и кружна варијанта со полица Баја за уживање во коктели и освежувачка вода. Исто така, овој дом има три трпезарии на отворено, со доволно простор за 200 лица.

И покрај уникатниот дизајн на оваа вила, купувачите ќе мора да ги споделат нејзините поларизирачки карактеристики. За прв пат, вилата е ставена на пазарот пред пет години со цена од 24,5 милиони долари, што е намалена на 21,19 милиони долари една година подоцна. Потоа, повторно се појави на пазарот во 2018 година со цена од 17,88 милиони долари, а сега чини 16,1 милиони долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement