Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Декадентна вила со приватен паркинг за јахти

Замислете си го вашето совршено утро – дали тоа вклучува уживање во шолја утринско кафе на прекрасна тераса, со поглед кон вашата декадентна јахта, паркирана точно пред вас? Ако одговорот е да, оваа вила ќе биде остварување на сонот за вас.

Сепак, пред да прашате, прекрасниот италијански моторен чамец Рива Домино што го гледате паркиран пред неа на фотографиите не е вклучен во бараната цена од 25 милиони долари. Со импресивни 104 метри водена површина, оваа вила може да прими јахти долги до 100 стапки или цела армада крузери, рибарски бродови и едрилици. Можете исто така да уживате во погледот на вашата флотила од еден од четирите достапни базени, со главниот, Infiniti, кој се карактеризира со заоблената форма.

Но, ако сакате да уживате во фантастичен поглед од удобноста на вашиот ентериер, ви предлагаме да се опуштите во стаклениот базен сместен на терасата на вториот кат – тоа е едноставно совршено за крајно опуштање, поради каскадниот водопад кој постојано истура свежа вода во неа, а тоа се должи на прекрасниот поглед што се протега од него.

Infinity House, како што ја нарекуваат оваа вила, е изградена во 2019 година за легендата на светот на обувки, Роберт Кембел, кој за жал почина минатата година. Кембел го основа BBC International и ја претвори својата компанија во една од најмоќните, дизајнирајќи обувки за брендови како Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Guess и Nine West. Како страствен филантроп во заедницата на Бока Ротон, Кембел стана водечка фигура во локалниот клуб Ротари, донирајќи милиони долари.

Процесот на градење на вилата го започна во 2016 година, кога купи парцела од половина хектар, недалеку од плажата. Потоа, тој го ангажираше њујоршкото студио The UP Studio, познато по своите современи, смели дизајни, за да го создаде своето модерно ремек-дело од 1.200 квадратни метри, карактеризирано со отворен план на просторот и стаклени sидови.

Според локалните агенти за недвижнини, ова е најдобрата модерна вила на пазарот во Јужна Флорида во моментот, што всушност е нацрт за животниот стил од тоа време. Главниот стан на вилата, најдекадентен по дефиниција, зафаќа скоро 200 квадратни метри и содржи масивни вградени гардеробери, купатило со прозорци од подот до таванот што можат да станат нетранспарентни со едно притискање на копче, со големо канцеларија. Стаклена врата со целосна ширина во високата таванска спална соба се отвора кон дворот, додека еден од бесконечните базени е пред него.

Вкупно, вилата нуди осум традиционални спални соби со приватни купатила, секоја со фантастичен поглед на водата и повеќе од 30 квадратни метри простор. Семејниот стан е самоодржлив двоспратен стан со две спални, кој има своја дневна соба и тераса на отворено.

Главната дневна соба, од друга страна, максимално ја искористува убавината на глетката, па затоа содржи трпезарија во стилот на атриум, неформална семејна кујна со близначки острови и професионална кујна оддалечена малку подалеку.

Дрвено и челично скалило ве води до вториот кат, каде едниот агол е посветен на забава и живот на отворено. Кога ќе ја отворите огромната, лизгачка стаклена врата, ќе имате можност да се опуштите во фантастичниот бар со тераса, по што следи одличен бесконечен базен.

Ако ви се допаѓа мебелот што ја исполнува оваа вила, со нејзината скандинавска, елегантна атмосфера, имате среќа, затоа што доаѓа заедно со неа.

Сè што треба да направите на крајот е да одлучите која јахта – или јахти – да паркирате пред вашата нова резиденција.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement