Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали тоа е оргазам?

Сите го знаеме тоа, но исто така треба да бидеме свесни за тоа: не сите оргазми се исти. Кој од нас не го чувствуваше тоа мало упс (или почесто) од време на време, по што не ни беше јасно дали станува збор за оргазам или едноставно чувствувавме потреба да киваме? (Веќе можеме да видиме како сите кревате рака …)

Јасно е дека сите имаме намера да го достигнеме нашето Големо О, па затоа би било корисно да знаеме дали некои од нашите оргазми летаат под радарот, незабележани и неразбрани (што е тажно). Баравме помош од НАУКА за да ги наведеме сите, дури и најмалите знаци што укажуваат дека сте достигнале оргазам – дури и незабележливо. Ако нешто од ова звучи познато – дали, девојче;)

Лицето поцрвене пред еден момент – што е тешко да се забележи освен ако не мастурбирате или не се гледате во огледало. Еве причина да ги правите и двете почесто.
Брадавиците ви се стврднаа.
Вашите мускули на вагината или Кегел (оние што ги користите кога започнувате или престанувате да мочате) спонтано се затегнуваат од 3 до 15 пати. Можеби не толку интензивно како кога ќе постигнете „Мајко мила, тоа е тоа!“ оргазам, но почувствувавте слатко затегнување кое траеше од 3 секунди до 2 минути.
Анусот ви се стегна. Што исто така е тешко да се забележи освен ако не е прстот ваш или на вашиот партнер. Всушност, еве ги идеите – секако со лубрикант.
Одеднаш почна да дишеш брзо. Можеби ноздрите ви се широко отворени заради брзото дишење, а можеби го задржувате здивот како убава сирена.
Телото е суво (но на секси начин) или градите (или некој друг дел од телото) се црвени.
Прстите на нозете се затегнати или нозете се малку тесни.
Всушност, мускулите на целото тело може да станат малку заматени за време на оргазмот.
Одеднаш се чувствувате поспани. За време на оргазмот, телото лачи пролактин, хормон кој ве заспива.
Се чувствувате посреќно. Кога доживувате оргазам, мозокот отвора брани со порој допамин и окситоцин и бран на среќа ве обзема. Сето тоа ве тера да кажете: „Добро, подготвен сум за повеќе, ве молам!“ Затоа што секој оргазам не е огномет спектакл.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement