Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали сте чуле за трендот букле? Вашиот ентериер очајно го сака тоа

Од постелнина до мебел – bouclé e насекаде.

Кога трендот букле се појави минатата година за време на карантинот, тој веднаш стана стилска текстура во која најдовме извор на удобност. Издржливата и нежна ткаенина, која најчесто е во бели и беж нијанси, почна да се појавува насекаде.

Овој тренд го започна финско-американскиот архитект и индустриски дизајнер Еро Сааринен уште во 1948 година. Тој го дизајнирал иновативниот стол „Womb“ на барање на Флоренс Нол, која барала „стол што ќе биде како корпа полна со перници“.

Фактот дека „bouclé“ на француски значи „завиткано“ ја објаснува инспирацијата за дизајнот на Сааринен.

Седум децении подоцна, овој тренд продолжува да доминира во светот на ентериерите, завиткувајќи ги најмеките парчиња мебел со бесконечна волнена ткаенина. Покрај тоа, обично следи необични силуети и форми.

Погледнете ги фотографиите во продолжение кои ги отелотворуваат ретро вибрацијата и неодоливиот минимализам на најубав можен начин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement