Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали се плашите од висина? Овој базен тогаш не е за вас

Многу луксузни станбени згради имаат свои приватни базени…

Сепак, за да се разликуваат од другите, кои упорно ги исполнуваат урбаните предели, некои од претприемачите кои работат на нив стануваат навистина креативни. Најновиот проект, кој е навистина невообичаен, може да се види во Лондон, каде пред само неколку дена е претставен најголемиот „лебдечки“ акрилен базен во светот.

Структурата е соодветно именувана Sky Pool, и се наоѓа на околу 35 метри над земјата, што ги поврзува двете кули на кровните градини на Амбасадата и е долга 25 метри. Од таа должина, околу 15 метри лебдат во воздухот, додека станарите кои се плашат од височина можат да уживаат во глетката што се протега од неа на двата краја на конструкцијата и каде што наликува на два обични базена.

Се разбира, потребно било многу планирање за да се добие таа количина на вода во воздухот. Проектот претставува соработка помеѓу архитектонската фирма Arup, инженерот Екерсли О Калахан и производителот на акрилик, Reynolds Polymer Technologies. Долгото резиме на Arup вклучува работа на аеродромот Сингапур Jewel Changi и данската спирална кула Camp Adventure, додека Екерсли работел на сè, од идејни куќи за астронаутите на Марс, до оживување на TWA Flight Centra во Њујорк.

Високата Embassy Gardens структура првично била изградена во институтот Reynolds во Колорадо, пред да биде испратена во Лондон. Со цел да се спречи напукнување на базенот од дното под неверојатен притисок на водата и луѓето кои ќе се капат во него, а неговото дно е засилено и е дебело скоро 12 инчи. Оние кои сè уште не се многу сигурни во безбедноста на пливањето на таа висина, мора да знаат дека овој проект е тестиран неколку пати за безбедноста на сите негови корисници.

Секако, за да пливате во овој базен, мора да бидете член на клубот – сите станари на Embassy Gardens автоматски се приклучуваат на приватниот т.н. Le Club, кој им овозможува пристап не само до футуристичкиот базен, туку и на многу други удобности како на пр. теретана, кино, ложи и бројни други работи. Цената на еден стан во овие згради започнува од 1,4 милиони долари, а само неколку единици се уште се слободни за откуп.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement