Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали овој пентхаус во Рим има најдобар поглед во светот?

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност во дизајнот. Ова е еден од најуспешните дизајнерски тимови, брат и сестра, кои заедно успеаја да ја напишат својата приказна, правејќи ја нивната работа синоним за најзначајните ентериери на кои им се восхитувавме во последниве години.

Нивниот ДНК дизајн се идентификува – на некој начин – со културата на секоја област во која се наоѓаат и е посветена на обликување на кој било простор. Нивното седиште е во Италија, поточно во Рим, град што неколкупати ги инспирирал да создаваат вистински ремек-дела.

Во генералниот контекст, причината поради која се истакнаа нивните дизајни се импресивните куќи и хотели на кои им го дадоа својот потпис. Футуристички линии, модерна димензија помешана со елементи на дизајнот, минималистичка естетика што е фантастично поврзана со фанки допири, се само некои од работите по кои се препознаваат.

Ваквата комбинација на сетила и различни стилови е забележлива и во импресивниот пентхаус во Рим, што го заслужува нашето внимание.

Пентхаусите се дефинираат како стари станови кои со децении ги красат улиците на градот, а во овој случај и Рим. Една од нив неодамна е купен од млад пар уметници кои професионално се занимаваат со дизајн и фотографија. И двајцата сакаа да најдат стан во „срцето“ на Рим, кој би им служел совршено за потребите на секојдневниот живот. Овој стан е токму тоа што се бара!

Погледот е првото нешто на што се фокусираме и причината е едноставна и јасна: прекрасниот и историски центар на Рим, Колосеумот, е само „чекор“ од балконот на куќата. Особено сега во пролет и во текот на летото, парот ќе може да ужива во оваа прекрасна слика со часови и без ограничувања, на која малку луѓе имаат можност да и се восхитуваат. Вистинска бајка пред нивните очи и нивните врати!

Што се однесува до ентериерот, работите се подеднакво едноставни и разбирливи. Фантастична околина полна со земјени нијанси и фанки допири што се случуваа во собите. Поточно, собите се многу светли и на свој начин стануваат „едно“ со надворешниот пејзаж.

Општо, минимализмот е во центарот и го дефинира целокупниот стил, но со малку повеќе внимание гледаме дека и најмал допир има свое значење, зголемувајќи го интересот каде и да погледне. Старите и новите елементи се шокантно „поврзани“ едни со други, а атмосферата што ја испуштаат е навистина толку уникатна и инспиративна.

Прелистајте ја галеријата и откријте повеќе фотографии од овој прекрасен стан!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement