Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали знаевте дека неговиот глас може да ви каже дали му се допаѓате?

Иако тоа е нешто несвесно, не постои начин како да го скрие …

Тим научници од Универзитетот Олбрајт во Пенсилванија ги презентираа резултатите од студијата според која според тонот на секој од нас може да се заклучи дали имаме симпатии или некои подлабоки чувства кон личноста со која разговараме.

Истражувањето спроведено на вљубени луѓе покажало дека и мажите и жените го менуваат гласот кога зборуваат со својот партнер или личност која сексуално ја привлекува. Во такви моменти нашиот глас е малку потивок и подлабок од вообичаеното, додека гласот на мажите станува малку повисок.

Истражувањето е спроведено на таков начин што од испитаниците било побарано да поставуваат идентични прашања до пријателите и лицето кон кое имал интимни чувства. Слушателите кои учествуваа во студијата подоцна ги слушаа испитаниците и мораа да одговорат дали испитаникот разговара со пријател или партнер. Точните одговори беа погодени во голем број. Професор Сузан Хјуз, раководител на истражувањето, рече дека гласот на луѓето кога зборуваат со партнер е попријатен и секси отколку во секојдневната комуникација со други луѓе. И покрај тоа што го правите тоа несвесно, кога разговарате со вашиот партнер ќе се обидете да звучите што е можно сензуално и заводливо.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...