Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали е реална?! Сите се смеат на советите за СЕКСОТ на оваа Докторка! Носете маски за време на оДНОСОТ, а бакнувањето мора да биде вакво!

Сексот за време на пандемија може да биде комплициран, изјави водечката канадска докторка Тереза ​​Там, која препорачува паровите да не се бакнуваат и да носат маски за време на односот. Нејзините зборови предизвикаа бурни реакции на социјалните мрежи.

Д-р Тереза ​​Там води тим експерти во борбата против коронавирусот во Канада.

„Сексуалното здравје е важен дел од општото здравје. Сепак, сексот може да биде комплициран за време на ковида 19. Сексуална активност со најмал ризик е кога сте сами “, додаде таа.

За оние кои сè уште сакаат да излезат од својата безбедна зона и да имаат врска, Там предлага неколку чекори што ќе го намалат ризикот, а меѓу другото има и „избегнување контакт лице в лице“.

Според неа, партнерите треба да носат и маски кои го покриваат носот и устата за време на сексот.

„Тековните докази што ги имаме покажуваат дека е многу малку веројатно дека короната може да се пренесе преку сперма или вагинални течности. Сепак, дури и ако партнерите немаат симптоми, сексуалната активност со нови партнери го зголемува ризикот од инфекција преку близок контакт, како што е бакнеж “, изјави Тереза ​​Там.

Сексот треба да се избегнува ако еден од партнерите има симптоми на ковид 19 и „се предлага ограничена потрошувачка на алкохол и „други супстанции“ со цел партнерите да донесат одговорни и безбедни одлуки“

Секако, еден од главните совети, кој важеше дури и пред пандемијата, е да имате безбеден секс со кондом.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Меган Маркл е критикувана за новите фотографии! Ова е прва официјална фото-сесија на војводата по одрекувањето од кралските титули. Меган Маркл и принцот Хари...

Fool Moon

Древните индиски мудреци „риши“ биле вистински научници за нивното време. Иако ги немаа на располагање техничките достигнувања со кои науката денес открива фантастични работи...

Cotton Club

Силната и многу заводлива боја на црвено вино е создадена за есенска шминка, а тоа ќе доминира на лицето, па затоа ќе биде доволно...

Fine Living

Тоа е време од годината кога нашите домови се повеќе се исполнуваат со топли, сочни и рафинирани ароми на миризливи свеќи. Мирисите се многу...