Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали е ова најубавиот парк на светот?

Сите паркови се убави, каде и да се. Со отворен простор, многу зеленило и површини посветени на скејтбордингот и фудбалот, како да не бидат? Но, некои паркови се секако поубави од другите – и овој новоотворен парк на Кипар би можел да биде најелегантниот и најмодерен парк што некогаш сме го виделе.

Дизајниран од „Zaha Hadid Architects“, се нарекува плоштад Елефтерија и се наоѓа во центарот на кипарската престолнина Никозија. Направен од пресушен ров што лежи покрај венецијанските ѕидини на градот од шеснаесеттиот век, ZHA постави шеталишта, плоштади, водни објекти, кафулиња и еден куп дрвја.

Па, зошто новиот плоштад Елефтерија е толку кул?

Има многу причини. Најслатките делови се просторите на неколку нивоа кои, како што покажуваат фотографиите, се неверојатно мазни и елегантни. Навистина, овие „облини“ се совршени за скејтборд, но уште една објективно одлична работа е што го прават паркот многу достапен за лицата со посебни потреби.

Елефтерија е отворена за јавноста, а делови од паркот ќе бидат домаќини на фестивали и други големи настани. Возбудливо, ZHA го претстави и како потенцијален дел од новиот „зелен појас“ околу Никозија. Со други зборови, градот наскоро би можел да добие нови отворени простори дизајнирани од ZHA.

Друг аспект на паркот кој секако е доста интересен е тоа што ZHA го гледа како обединувачка карактеристика за поделен град. Никозија е поделена со Зелената линија – зоната што го дели Северен Кипар во кој доминираат Турците од јужната Република Кипар – од 1974 година. Додека венецијанските ѕидови ја опкружуваат Зелената линија, постои голема надеж дека паркот може да се прошири и повторно да ги поврзе заедниците од двете страни на тампон зоната.

Во секој случај, новиот парк е фантастично дело на дизајн и брилијантен пример за тоа како градовите можат да ги ревитализираат јавните простори на неверојатни нови начини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement