Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Дали ексцентричната Palais Bulles на Пјер Кардин ќе биде отворена за јавноста?

Азурниот брег е омилена дестинација на богатите и славните, каде што многу ценети уметници од Матис, Пикасо и Кокто го нашле својот дом, а познат е и по многуте луксузни својства. Но, една од најневообичаените и најлуксузните секако е Палата Булес или Bubble Palace во Теол-Сур-Мер кои му припаѓале на неодамна починатиот познат дизајнер Пјер Кардин.

Необичната вила е дизајнирана од унгарскиот архитект Анти Ловаг, кој сметал дека правата линија е злосторство против природата, а футуристичката зграда била изградена во рок од 14 години. Купена е во 1991 година од познатиот дизајнер Пјер Карден, а архитектурата навистина потсетува на неговите вселенски креации од 60-тите години на минатиот век.

Интересно, дизајнерот никогаш не живеел во таа куќа со поглед кон Медитеранот и дури 29 соби: 10 спални и 11 бањи, градина со градини, езерца и базени и отворена сцена со места за дури 500 гледачи. Тој останал во куќа во близина, а Пале Булес се изнајмуваше за голем број приватни забави, забави за време на Канскиот филмски фестивал, модни ревии на Кристијан Диор или приватни групи за приближно 33.000 УСД дневно.

Куќата се продава од 2017 година за неверојатни 420 милиони долари, но изгледа дека никој не сака да ја купи. Затоа не е изненадувачки што се појавуваат идеи да се отвори ова иконско архитектонско дело, непрактично за секојдневниот живот, пред јавноста и да се претвори во културна институција, место каде што студентите ќе можат да ја истражуваат оваа уникатна архитектура, уметниците да создаваат резиденции или локалитетно -специфични проекти, но засега нема конкретно решение. Но, ваквите мислења и иницијативи се вкоренети во самата историја на Пале Буле – архитектот Ловаг го сметаше за експеримент, а Кардин за музеј во кој изложувал дела од современи уметници и дизајнери. Би било прекрасно еден ден да можете да посетите необична палата, а дотогаш можеме да погледнеме галерија со фотографии што ја прикажува оваа зграда без агли од различни перспективи.

profimedia-0590149838
profimedia-0244185752
profimedia-0590149849
profimedia-0590149803
profimedia-0590149769-1
profimedia-0590149779
profimedia-0260759203
profimedia-0590149720
profimedia-0590149873
profimedia-0590149859
profimedia-0590149830
profimedia-0579444243
profimedia-0590149704

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement