Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Грамофон кој целосно ги менува правилата на игра

Доколку сте љубител на квалитетна музика и повеќе сакате да ги трошите парите на оригинални винили отколку на дигитални верзии, ние ја имаме вистинската работа за вас…

Британскиот аудио бренд Naim го претстави својот прв грамофон досега, нарекувајќи го Summer Solstice. Моделот за специјално издание е создаден во соработка со експертите за грамофон, Clearaudio. Германскиот бренд му помогна на Naim со своето долгогодишно искуство да создаде бескомпромисен, ултра-премиум модел. Покрај грамофонот од специјалното издание, колекцијата Solstice вклучува рачка Aro Mk2, кертриџ Equinox MC, Phono Stage од серијата Solstice, напојување од серијата Solstice и дополнителни аксесори.

Како дел од соработката, кутијата за грамофон, нејзината рачка и кертриџот ќе се произведуваат во фабриката Clearaudio, додека во исто време Naim рачно ќе ги произведува засилувачите и напојувањето во својот производствен погон во Обединетото Кралство. Naim ќе го создаде и целокупниот дизајн на грамофонот Solstice, а дизајниран е да ги минимизира несаканите ефекти од вибрациите и да ја намали бучавата. Стандардот за грамофон е направен од 47 слоеви дрво за да се создаде структура со ниска резонанца, со остров кој ја одржува рамнотежата помеѓу рекордерот и рачката. Кетриџот го наоѓа своето место во куќиште создадено од едно парче алуминиум, кое користи лебдечко магнетно лежиште, со цел да се намали контактот на површината, а со тоа и механичкиот шум.

Дел од пакетот на новото специјално издание грамофон е книга која ја илустрира историјата на компанијата и развојот на моделот Solstice. Ќе се произведат само 500 вакви грамофони, а еден од нив може да биде ваш, доколку сте спремни да платите 20.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement