Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Грамафон што целосно ги менува правилата на игра

Ако сте љубител на квалитетна музика и повеќе сакате да ги трошите парите на оригинални винили отколку на дигитални верзии, ние ја имаме вистинската работа за вас…

Британскиот аудио бренд Naim го воведе својот прв грамофон досега, именуван како Summer Solstice. Моделот за специјално издание е создаден во соработка со експерти за грамофон, Clearaudio. Германскиот бренд му помогна на Naim со своето долгогодишно искуство да создаде бескомпромисен, ултра-премиум модел. Покрај специјалната единица за вртење на плочата, колекцијата Solstice вклучува рачка Aro Mk2, кертриџ Equinox MC, Phono Stage серија Solstice, напојување од серија Solstice и „bespoke“ додатоци.

Како дел од соработката, грамафон кутијата, неговата рачка и кертриџот ќе бидат произведени во фабриката Clearaudio, додека истовремено Naim рачно ќе ги произведува засилувачите и напојувањето, во неговиот производствен погон во Велика Британија. Naim, исто така ќе го создаде целокупниот дизајн на грамафонот Solstice, дизајниран да ги минимизира несаканите ефекти од вибрациите и да ја намали бучавата. Штандот за грамофон е изработен од 47 слоја дрво за да создаде структура со ниска резонанца, со остров што одржува рамнотежа помеѓу држачот на рекордот и рачката. Кертриџот го наоѓа своето место во куќиштето создадено од едно парче алуминиум, кое користи пловечки магнетски лежиште, со цел да се намали контактот на површината, а со тоа и механичкиот шум.

Дел од пакетот на новата специјална едиција за грамофон е книга што ја илустрира историјата на компанијата и развојот на моделот Solstice. Само 500 овакви грамофони ќе бидат произведени, а еден од нив може да биде ваш, доколку сте подготвени да платите 20 000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Антони Гауди остави траен и препознатлив белег во Барселона, а оваа есен некои ќе имаат привилегија да спијат во првата куќа што ја изградил....

Fool Moon

Девојчето викендов наполни една година. Џиџи Хадид и Зајн Малик имаа многу важен предизвик: да го прослават овој викенд, првиот роденден на нивната ќерка...

Wall Street

Не е голема работа богатите да трошат милиони долари одеднаш. Бил Гејтс има толку многу пари што дури и да одлучи да троши милион...

Fine Living

Оваа бања е единственото место во Соединетите држави каде што посетителите можат да ја доживеат театарската уметност на шоуто „Уметност на третманот со Ауфгус“,...

Advertisement