Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Главните трендови во ентериерот и дизајнот во 2021 година

Меѓу глобалните трендови на иднината, за кои зборуваат експертите, има еден што дефинитивно предизвикува симпатија и интерес.

Се појави во 2020 година, најпрво како присилна мерка, а потоа и како свесна одлука – сите почнавме да поминуваме повеќе време дома и затоа сè почесто почнавме да размислуваме за нас и за удобниот простор околу нас, земајќи го предвид променливиот пулс на современите решенија.

Кои техники за внатрешно украсување ќе бидат на врвот на листата трендови во новата година?

Неутрални бои
Во новата година, еко-трендовите нема да се откажат од своите позиции. Уште повеќе сме инспирирани од природата и сите нејзини манифестации, така што природните неутрални бои ќе станат главни нијанси на годината. Како основни бои изберете тонови во беж-песок, сива и кафеава боја. Кога станува збор за акцентите, одлучете се за природни тонови на земја како темно зелена или теракота. Главното правило од 2021 година вели: внатрешноста е како друга кожа. Нежно завиткува и смирува. Нашиот дом станува наше вистинско прибежиште. Ништо тука не треба да го иритира окото. Без неприродни бои. Можеме да кажеме дека се враќаме на „природното“. Сега на врвот на популарноста е исконската несовршеност и спојување со природата во сите нејзини форми.

Природност
При избор на материјали, потпрете се на природните површини. Колку изгледаат недопрени, толку подобро – како воопшто да не ги допре човечка рака. На пример, користете груб камен, сив бетон, ладен метал, разни груби дрвени површини. Заборавете на совршените форми. Во новата година, буквално сè што е во ентериерот се спојува со нејзината природност и автентичност. Сериозно сме уморни од сè вештачко. Во текстилот со декор доминираат ткаенини од природна текстура, како што се волна, лен, памук. Важно е текстилот да биде тактичен пријатен, но и деликатен по својата шема на бои, без светли, светкави отпечатоци.

Заоблени форми
Трендот за поедноставени заоблени форми исто така зема замав. На пример, најмодерна форма на троседот ќе биде полумесечина, заоблените отвори се вратија во становите и куќите, и воопшто, брановидната форма се следи како црвена нишка во сите модерни ентериери. Правоаголните форми се минато. Сè во нашите ентериери станува помеко, па дури и аглите на собите се заокружуваат, следејќи ги модните трендови. Можеме да кажеме дека стилот на седумдесеттите делумно ни се врати, така што можете да ги користите елементите за мебел од таа ера: маси, ламби, фотелји и заоблени софи. Се што е ново, повторно излегува дека е заборавено старо.

Билки
Под влијание на самоизолација, се создаде тенденција за која е лесно да се најде разумно објаснување: не можевме да ги напуштаме своите домови кога сакаме, па затоа надворешниот мебел станува омилен гостин во куќата. Бамбус, ратан и трска се вселуваат во становите, а најдобриот придружник на плетен мебел е, се разбира, изобилство на живи растенија. Заедно тие создаваат неверојатно чувство во вашиот дом. Во следната година, растенијата ќе бидат соодветни во апсолутно сите простории, од спалната соба до бањата. Наместо растенија во саксии, можете да користите разни фито-sидови, на пример, со мов – тие сега буквално водат до списокот на желби и љубопитства на дизајнерите на ентериерот. Покрај живите растенија, ќе биде соодветно да се користат разни ботанички отпечатоци на тапети и текстил, како и композиции на суво цвеќе.

Рачна работа
Друг тренд управуван од пандемијата е дека поверојатно е да обрнеме внимание на локалните брендови и да цениме различни рачно изработени предмети. Во 2021 година, оваа идеја ќе се развие и зајакне. Историјата на нештата ни стана важна: од кога се создадени, од што, како ги инспирирало нивните творци и кои технологии биле користени. Сето ова значи дека навистина влегуваме во ера на свесна потрошувачка. Предметите направени од рециклирани материјали се високо ценети. Различни украсни предмети можат да бидат прикажани на сите можни површини: на полиците, на масите, на подот. Тие ќе го пренесат карактерот на ентериерот и неговиот сопственик.

Сепак, и покрај зближувањето со природата, ние сме сепак жители на метрополата, а технологијата оди рака под рака со нас. Светилките и ноќните маси се безжични полначи, софите се сеќаваат на позицијата на нивниот сопственик, а паметните домашни системи контролираат вентилација, осветлување и аудио системи. Технологијата станува се повеќе интегрален и важен учесник во нашите животи.

2020 година веќе влезе во историјата како време на криза за промени. Сепак, токму оваа неочекувана глобална турбуленција од универзални размери ни овозможи да ги преиспитаме нашите ставови и преференции. Време е да се тргнеме од кичот, да се приближиме до природата и суштината на нештата. И, можеби главниот тренд во 2021 година ќе биде можноста да бидете свои.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Иако пандемијата има видено помалку странски туристи отколку претходните години, тоа не значи дека нема да гледаме омразени „чешки“ сандали на секој чекор во...

Fool Moon

Се буди доцна и мора брзо да се облече за да стигне за работа. Трча низ кујната и ја закачува чашата кафе и го...

Cotton Club

Со над 70 години постоење, мартинките се вечен тренд кој оди толку добро со сè. Кога ќе скролате низ фидот на Инстаграм, имате впечаток...

Fool Moon

Ако се надевавте на feel-good серијал што ќе ве одвлече од фактот дека помина скоро една година од почетокот на пандемијата, ќе мора да...

Advertisement