Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Во неа најде мир со човекот на својот живот и го остави последниот здив: Куќата на Тина Тарнер по која копнееше Федерер…

Откако со години изнајмувала прекрасна вила и ја направила свој дом, пејачката ја купила дури откако станала швајцарска државјанка.

Светските медиуми во средата објавија дека легендарната пејачка Тина Тарнер починала на 84-годишна возраст.

– Тина Тарнер, кралицата на рокенролот, почина на 84-годишна возраст по долго боледување во својот дом во Киснахт кај Цирих, Швајцарија – соопшти нејзиниот претставник за медиуми.

Тина Тарнер беше една од најголемите легенди на американскиот и светскиот рокенрол, позната по своите енергични изведби и емотивни изведби на бројни хитови, од кои некои се Simply The Best, What’s Love Got to do With It, Private Dancer, The Best, Гордата Мери…

Тина Тарнер е родена на 26 ноември 1939 година во Браунсвил, Тенеси, но се знае дека живеела во Европа во изминатите децении.Музичката легенда се пресели во Швајцарија во 1995 година со својот животен придружник и познат музички продуцент Ервин Бах, а во 1998 година парот се насели во Кизнахт, на брегот на езерото Цирих. Најпрво ја изнајмиле луксузната вила позната како Chateau Algonquin,, поради швајцарските ограничувања за купување недвижен имот. Меѓутоа, откако Тина Тарнер стана државјанка на Швајцарија во 2013 година, таа го купила прекрасениот имот за 76 милиони долари, како што пренесува Associated Press.

Токму во тоа време швајцарскиот тенисер Роџер Федерер и неговата сопруга Мирко го „наумиле“ овој имот, но парот се откажал и избрал друга куќа, надвор од Цирих.

Како што потврди новинарката на New York Times Аманда Хес по посетата на пејачката, домот на Тина Тарнер бил како палата.

– Има енергија на палата од цртан филм: бршлен што лази по ѕидовите, градинари ги чуваат грмушките, две скулптури на коњи во природна големина кои висат од куполниот таван, врамена слика на Тарнер како египетска кралица, соба полна со позлатени Луј XIV софи и, распослана на една од нив, самата Тина Тарнер – напиша Аманда Хес.

Таа забележала и плоча на високата железна порта на која пишува Vor 12.00 Uhr nicht läuten, keine Lieferungen, што значи „Не ѕвони пред 12 часот, нема испорака“.

Имотот, како што напиша локалниот Handelszeitung, се простира на импресивни 5.500 метри квадратни, а покрај главната куќа на четири ката, има и двокатна бродска куќа и огромна градина.Токму на овој имот Ервин Бах и Тина Тарнер се венчаа во 2013 година, по 27 години љубов.

Тие собраа повеќе од 200 пријатели, сите беа облечени во бело, а на својот имот украсен со бели рози си ветија вечна љубов еден на друг. Додека одеа по патеката, Брајан Адамс ја пееше „All for Love“.

  • Сакав да биде најдоброто можно. Сакав мојата градина и гостите да бидат најдобри.И беа – изјави пејачката.

Токму во домот кој таа толку многу го сакаше,Тина го напушти овој свет и влезе во легендите,а нејзините обожаватели со денови ги напуштаат портите пред нејзината луксузна палата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement