Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Во домот на Кевин: Седум прекрасни куќи каде би се чувствувале како во филмот „сам Дома“

Во најдрагиот божиќен филм, „Сам Дома“, се вљубивме во прекрасната куќа во која живее семејството Мекалистер, прекрасна вила изградена во 1920 година, лоцирана во предградието на Винетка во Чикаго.

На продуцентскиот тим на „Сам Дома“ му пристапиле Џон и Синтија Абендшиен, кои во тоа време биле сопственици на куќи, со желба да го претворат својот дом во филмски сет. Режисерот Крис Колумбос откри дека не е лесна работа да се најде дом што ќе одговара на неговата визија.

Ни требаше куќа што ќе одговара на акциониот дел од филмот и која исто така е привлечна и истовремено топла и малку опасна. Куќа во која би било забавно да останете сами ако сте дете. Сакав да има чувство на безвременост“, изјави режисерот.

Куќата во грузиски стил изградена од црвени цигли се наоѓа на имот од две илјади квадратни метри, а самата куќа се простира на над 390 квадратни метри и има пет спални соби, вклучително и четири-спален маестрален апартман кој се протега на целото западно крило на куќата и три и пол бањи. Како што можеби се сеќавате од филмот, кога ќе влезете во вилата, првото нешто што ќе го видите се легендарните скали.

Друга карактеристика што ја направи оваа куќа совршена за филмот беше тоа што имаше многу скриени ќошиња и други тајни места каде што Кевин Мекалистер можеше да се скрие и да им поставува стапици на провалници. На таванот каде Кевин ја поминаа ноќта пред неговото семејство отиде на патување без него е всушност сведување спална соба со два големи апартмани.

Кевиновата куќа на дрво во задниот двор е изградена за филмот и уништена по завршувањето на снимањето. Што е малку срамота затоа што сопствениците на куќата, кои живееле таму 20 години, имале ќерка која можела да игра во неа.

Куќата од филмот „Сам Дома“ е единствена и неповторлива, но како што се приближува Божиќ, пронајдовме седум куќи кои не потсетуваа на домот на Кевин, кој стана синоним за куќа од соништата украсена со Божиќна облека. Во галеријата со слики под текстот, ќе видите прекрасните куќи во кои би се чувствувале како во филмот „Сами Дома“.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Mercedes-Maybach S-Class е особено погоден за возење со возач. Меѓуоскиното растојание, кое е подолго за 18 см во споредба со долгата верзија на Mercedes-Benz...

Fool Moon

Добро е да се биде пријател на Џорџ Клуни: излегува дека актерот донирал по милион долари на своите блиски пријатели. Уште во 2017 година,...

Green Tea

Ја откриваме тајната на добро здравје и вечна младост! Витамини се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси...

Fine Living

Да избегате два дена во рурални краишта до некоја колиба со драги пријатели звучи како идиличен викенд. Сепак, наидовме на една шармантна колиба лоцирана...

Advertisement