Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

„ВИЛА НА НЕБОТО“ – ПЕНТХУС ВО ДУБАИ ДОАЃА СО ДВЕ МАСИВНИ ТЕРАСИ И БАЗЕН НА КРОВОТ…

Овој дуплекс пентхаус во Дубаи од 1.900 квадратни метри Volante е опишан како „вила на небото“.

Дуплексот вреден 50 милиони долари во областа Бизнис Беј во Дубаи се наоѓа на врвот Volante Dubai, облакодер од 35 ката, изграден по водениот канал во градот и дизајниран од FNP Architects.Двокатниот пентхаус е покриен со дополнителна тераса на покривот на две нивоа – реткост за Дубаи – и нуди поглед на иконскиот Бурџ Калифа.

Со површина од неверојатни 1.900 квадратни метри, пентхаусот најдобро се опишува како вила на небото и вклучува четири спални соби, секоја со свој раскошен простор за живеење, како и мноштво луксузни удобности. Приватен лифт ве носи до долниот кат од пентхаусот, каде што ве пречекува дневна соба со отворен план со висок плафон и драматични двократни стаклени врати кои водат до терасата.

Другите пентхауси во Дубаи имаат приватни базени и тераси, но ова е еден од ретките што има повеќе тераси кои се протегаат по должината на зградата. Ниту еден детал не беше занемарен во процесот на дизајнирање. Резиденцијата има ѕидови од травертин од Навона, подови од травертин од сребренo романо класико и скулпторски скали од црн мермер. Вештачки елементи има многу, од драматично вдлабнати светлосни тела до геометриски облоги долж таванот. Има две кујни опремени со системи Bulthaup и Miele. Исто така, има простории за персонал, приватни студија,интегриран систем за автоматизација на паметни домови и приватен лифт кој пристапува до секое ниво.

Горе, основната спална соба е обложена со панорамски прозорци и има двојни гардероби во стил на бутик, додека мермерната бања е инспирирана од спа центри.

Повеќе како приватен парк отколку покрив, двата полни ката од терасовитиот пентхаус со должина од зградата имаат двор инспириран од Медитеранот. Надворешните погодности вклучуваат базен со поглед на познатите хоризонти на Дубаи,камин опкружен со седење, отворен бар и трпезарија,лежалки и приватна градина со дрвја.

Можеби највпечатливите елементи се погледите, од најпознатите знаменитости на Дубаи до чистиот Персиски Залив. „Многу е лесно да се направи животот сложен, но тешко е да се поедностават работите, особено во град како Дубаи“, вели архитектот Ендрју Лемон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement