Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Вила како необична комбинација на луксуз и природа

Xingu House, создадена како дело на Tetro Arquitetura во Нова Лима, бразилски град, максимално го користи погледот кон својата околина и го подобрува контактот на нејзините станари со природата…

Во моментов е во фаза на изградба, модерната резиденција се наоѓа на огромен и комплексен имот од 8.000 квадратни метри, со камени sидови што останале од стара конструкција, автохтона шума, тревни области и неверојатен поглед на планините. Покрај тоа, имотот исто така вклучува и грото, кое ќе биде дел од винарската визба во новиот проект. „Овој проект е резултат на обемно истражување на тема дизајн, што требаше да одговори на сите карактеристики на местото каде што се наоѓа“, објаснуваат од архитектонското студио.

Новите елементи се имплементираат како заслепувачки нови детали кои се во контраст со рустиката на ѕидовите и постојната густа вегетација. Природата се спојува со овој дом на поетски начин, преку замаглување на границите помеѓу надворешноста и внатрешноста. „Појдовна точка за овој одговор беше потрагата по најдобриот поглед и желбата да се интензивира контактот со природата“, велат тие од студиото. Имајќи го ова предвид, концептот на куќата беше развиен така што главниот волумен беше „засаден“ веднаш над камените sидови, додека остатокот е поделен на три сектори или „краци“.

Секторот во главниот волумен, каде се наоѓаат главните апартмани, е издигнат на шест метри над природното ниво на копното, нудејќи панорамски поглед на планините. Другите два врва се наоѓаат на плато формирано од стари камени sидови и содржат соби за гости, канцеларија, кујна и социјален простор, кој одржува контакт и има директен пристап до горниот дел од имотот. Формата на овој дом го прифаќа задниот дел на имотот и неговата густа вегетација, додека посебен волумен во шумата содржи спа центар, сауна, гардеробер, простор за релаксација и теретана. Дизајниран да биде одделен од самиот престој, тој зафаќа празен простор помеѓу дрвјата, избегнувајќи репресија.

Гломазни бетонски столбови со неправилна форма го поддржуваат главниот дел од конструкцијата и се дел од неколкуте купатила, скали, лифт и помошни простории. На долниот кат, над природниот терен, просторот за рекреација нуди директен пристап до пештерата, која е претворена во винарска визба, додека на ова ниво има и базен и великодушно дизајнирани надворешни простори, каде сопствениците можат да се релаксираат на сончевата светлина. Оваа вила е дефинитивен доказ дека луксузот и природата навистина одат рака под рака.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement