Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Вила во италијански стил вредна 30 милиони долари со огромна шаховска табла на отворено

Ако сте ја гледале минатата есен серијата „The Queen’s Gambit“, сигурно ќе ви се допадне новата вила на Калабасас.

Тоа е пространа куќа дизајнирана да изгледа како врвна италијанска вила и екстериер украсен со еден посебен детал: шаховска табла во природна големина.

Куќата ја продава Робин Гибсон, кој ја надгледувал нејзината изградба шест години. Гибсон, основач на Св. Тропеза, бренд на производи за самопотемнување. Постојано патувал за развојниот процес на куќата, а целосната инспирација ја црпел со набљудување на тамошните палати околу областа Комо.

За дизајн го ангажирал архитектот Вилијам Хаблински, кој е познат по тоа што создава големи вили инспирирани од Медитеранот. Неговиот проект, Вила Фирензе, е продадена за 51 милиони долари оваа година, а домот што го дизајнирал за Стив Вејн бил последен на пазарот и е продаден за неверојатни 110 милиони долари.

Главната резиденција на Гибсон се протега на 1.570 квадратни метри и има пет спални соби и седум бањи, но има и посебна куќа за гости која додава уште два кревети и две купатила на имотот.

Внатре има библиотека, домашно кино и простории за вежбање и масажа, како и винарска визба во која можат да се сместат до 5.000 шишиња вино. На горната тераса има преклопен стаклен покрив, а од тука има спектакуларен поглед на долината Сан Фернандо.

Прекрасната вила се наоѓа на парцела од 1,2 хектари, така што има многу прекрасни места во областа. Кога не сте зафатени со играње шах, можете да се капите во базенот или да уживате на вечера на отворено со пријателите во еден од забавните простори.

Имотот има и гаража за пет автомобили, плус прекрасно уредени градини. Најдобро од сè, бидејќи се наоѓа во близина на природен резерват, нема да имате блиски соседи во таа област.

Погледнете ги фотографиите од импресивната вила, која може да биде ваша за 30 милиони долари, во нашата галерија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement