Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Вила во Далас вредна 4 милиони долари инспирирана од „ТРОН“ И ФОРМУЛА 1…

Футуристичка замок во Далас се чувствува како да сте зачекориле во алтернативна реалност.

За некои, домот е едноставно место за живеење во приватност, додека за други, домот е светилиште на нивните страсти. Една нова палата во Далас целосно се вклопува во втората категорија.

Научно-фантастичниот акционен филм „Tron Legacy“ од 2010 година, продолжение на класиката од 1982 година, служи како само еден извор на инспирација за оваа палата со три спални соби, која моментално е на пазарот за 3,96 милиони долари. Како научно-фантастична франшиза, овој дом од 420 квадратни метри нуди многу туѓи иновации.

Помислете на LED лебдечка када, канцеларија на тема Формула 1 и трпезарија под отворено небо, плус 75-инчен телевизор што се издига од подот.

Продавачот Мајкл Шон Џексон ја купи куќата за 286.000 долари во 2018 година. Изградбата на новото живеалиште беше завршена во 2020 година, што ги чинеше Џексон и неговата сопруга Андреа огромни 1,35 милиони долари. Џексон рече дека трошоците ги надминале сите очекувања бидејќи имал премногу креативна слобода. „Трошоците драматично се променија бидејќи имав пристап до програмите за 3-Д дизајн со кои мојот пријател експериментираше. „Постојано размислував и доаѓав до забавни идеи, а тие се тестираа толку добро што морав да ги имплементирам во вистинска верзија“, рече тој.

Низ куќата има масивни италијански порцелански подни плочки, лустери од кристално и мурано стакло и геометриски дизајн детали кои придонесуваат за футуристичкиот изглед и чувство.

Една од позабележителните креации вклучува голем сопствен кауч во дневната соба.

Овде ќе најдете и порцелански камин што одговара на книгите и, највпечатливо од сè, бел Ferrari F8 Tributo Spider од 2021 година, изложен во сопствено стаклено куќиште. Додека автомобилот е технички паркиран во гаражата, големите прозорци кои се и ѕидови го претставуваат како уметнички објект во галерија.

Кујната наликува на нешто слично на вселенски брод со сатенски црн дијамантски панел, кварцни плочи и уреди Miele. Во близина има игротека украсена со тиркизни ѕидови по нарачка и килими со шаблон на зебра. Просторот има атмосфера од 80-тите и ја прикажува сопствената колекција на аркадни игри на Џексон, вклучувајќи флипер и гитара Gibson Custom Flying V. Не треба да се занемари и главниот апартман, кој ќе направи да се чувствувате како да сте влегле во спалната соба на вилата Versace.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија го нуди сето ова и...

Wall Street

Вселенските ентузијасти можат да имаат можност да додадат дел од историјата во нивната колекција… Во јули 1969 година, американските астронаути Нил Армстронг и Баз...

Fool Moon

Актерката Кирсти Ели почина вчера по битка со ракот.Актерката Кирсти Ели почина вчера на 71-годишна возраст по битка со ракот. Тажната вест ја потврдија...

Fool Moon

Латино пејачката пред 20 години го издаде албумот „This Is Me… Then“, а сега доаѓа да и покаже на публиката каква е денес, преку...

Advertisement