Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Вилата на Рок Хадсон на пазарот за 55,5 милиони долари

Имотот од 2.400 квадратни метри беше дом и на ко-основачот на Мајкрософт, Пол Ален.

Сместен на врвот на ридот со прекрасен поглед кон центарот на Лос Анџелес и Тихиот Океан, овој имот од 1920 -тите години беше дом на долгогодишната холивудска легенда Рок Хадсон, кој живеел таму од 1962 година до неговата смрт.

Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara

По неговата смрт, режисерот Џон Ландис направи вистинска теракота хациенда, со големина од 960 квадратни метри, во која има пет спални соби, кино, соба за масажа и теретана. Во 1997 година, тој го продаде на коосновачот на Мајкрософт, Пол Ален, за 10 милиони долари. Ален го адаптираше станот и го зголеми имотот на сегашните 3,2 хектари – импресивна големина во ексклузивната енклава на Беверли Хилс.

Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara

Починатиот Пол, кој го основа Мајкрософт со Гејтс во 1975 година, додаде студио за снимање од речиси 1.000 квадратни метри, наречено Долина Нептун, во кое има и гостинска куќа со две спални соби, соба за персонал, канцеларија и зграда за безбедност.

Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara

Покрај ентериерот, има и импресивен екстериер со елегантен базен и тениско игралиште и многу удобности што ќе го импресионираат дури и најуморниот гостин на забава.

Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara

Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara
Holivudska mega-vila Roka Hadsona stigla je na tržište za 55,5 miliona dolara

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement