Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Вилата во која Бијонсе ја сними рекламата за Тифани е продадена за 32 милиони долари

Откако беше прикажана во реклама за брендот Тифани во која глумат Џеј Зи и Бијонсе, луксузната „пропелер куќа“ ја купи Ерик Ву за 32 милиони долари.

Сместен на врвот на ридот Бел Ер, луксузниот дом е дизајниран од познатиот архитект од Лос Анџелес, Золтан Пали. Дизајнирана да лебди над градот, вилата со стаклени ѕидови се наоѓа на 1,6 хектари земја во подножјето на планините Санта Моника и нуди непречен поглед на Лос Анџелес. Куќата се смета за едно од неговите најдобри дела и наликува на џиновски стаклен пропелер на авион, со три различни крила.

Резиденцијата има девет спални соби и десет бањи, покрај базенот осветлен со LED диоди, надворешна кујна со затворени тераси и два камини, пространа игралиште и посебен тревник за забавување на гостите.

Има и кедрова сауна, соба за масажа, винарска визба со 1.000 шишиња и домашно кино.

Кога станува збор за ентериерот, вилата може да се пофали со импресивен декор измешан во нијанси на бела, сива и темна. Централното „пловечко“ скалило е поврзано со нивото на пентхаусот, додека гаражите во подрумот се споени со два лифта кои овозможуваат пристап до три ката.

Неверојатниот дом го изгради тајландската наследничка и инвеститор во недвижнини Данг Бодиранангкура, сопругата на олимпискиот шампион во уметничко лизгање Еван Лисачек. Таа платила 6,1 милиони долари за имотот во 2014 година, а потоа го срушила постоечкиот дом за да го обнови.

Сепак, и покрај големината и луксузниот ентериер, вилата долго време се бореше да најде купувачи се до неодамнешната продажба, која заврши со попуст од 43% во однос на првичната понуда.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement