Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Викендица во Калифорнија која не инспирира празнично да ги украсуваме нашите домови

Погледнете ја импресивната резиденција на дизајнерот на ентериер Орландо Сорија.

Орландо Сорија е еден од најуспешните дизајнери на ентериер во своето време. Броејќи ги делата во различни земји во светот и истакнувајќи се со посебна естетика, декораторот се одликува по начинот на кој се однесува кон животот и луѓето, преку неговата толку уникатна работа.

Гледајќи ги ентериерите на неговиот прекрасен дом во Калифорнија, можеме да ја видиме неговата страст за природни материјали и начинот на кој обично ја поврзува внатрешноста на куќата со надворешните услови. Ова е куќа во која тој избира да го поминува времето главно во зимските месеци, бидејќи ова не е негова главна резиденција.

Изграден е на позадина која дава чувство дека е излезена директно од страниците на бајките, а причината е прекрасниот планински пејсаж кој доминира околу куќата. Едноставна и во исто време импресивна, куќата е претворена во врвно место за зима, нудејќи посебно искуство на мир и неверојатно пријатен престој.

Навлегувајќи подлабоко во внатрешноста на оваа „топла“ куќа, откриваме дека таа се состои од два ката, на кои има две големи дневни соби, голема кујна, три спални соби и две бањи.

Благодарение на изобилството на прозорци, куќата е преплавена со огромно количество природна светлина, притоа овозможувајќи непречен поглед на зимскиот пејзаж на Северна Калифорнија – затоа декораторот решил да инвестира во овој имот.

Гледаме дека голем акцент е ставен на најмалите детали. Земјените бои го зазедоа своето место каде и да погледнете. Всушност, фактот што избраните материјали како камен и дрво го прават крајниот резултат неверојатно компатибилен со зимската атмосфера, но и со надворешната средина. Дизајнерот се потпираше на моќта на природните нијанси, што резултираше со удобен карактер во кој има можност да ужива.

Како љубители на новогодишните и божиќните празници, Орландо не додржа и веќе ги украси своите простории за да го дочека најсветлиот период од годината. Секоја година неговиот избор го инспирира секој љубител на празничниот декор, а тој останува верен на елегантната декорација базирана на природата. За уште една празнична сезона, неговите лични простори „мирисаат“ на Божиќ на најелегантен и дискретен начин, совршено прилагодени на денешницата и најактуелните трендови на сезоната.

Она што станува јасно од првиот момент е дека тој избрал многу природни елементи, како гранки и дрво, со кои ја создал основата за својата декорација. Повторно доминираат земјените тонови, кои убаво се усогласуваат со останатиот дел од ентериерот.

Последно, но не и најмалку важно, дизајнерот на ентериер не пропушти да ги пополни празнините под дрвјата со подароци кои многу внимателно ги завиткал и кои ќе им ги подари на своите најблиски. Како што рече, процесот на размена на подароци е нешто што со радост го памети од детството, поради што со нетрпение чека да подарува и ја чува оваа традиција да не биде заборавена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement