Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Верувале или не: Овој стол на преклоп е продаден за 8,5 милиони долари

Кога станува збор за антиквитети, неколкуте парчиња мебел кои припаѓале на династијата Минг и оние што чинат неколку милиони, купувачите од Хонг Конг секако обрнуваат внимание…

Веќе сме запознати со нивната неисцрпна љубов кон ретки работи од империјалната ера, и ако едно парче може да се поврзе со династијата Минг на кој било начин, неговата популарност ги крши сите граници. Секој ужива да поседува парче историја, и веројатно токму од таа причина, уникатниот стол од XVII век бил главниот акцент на „Christie’s Classical Chinese Furniture from Heveningham Hall“ аукцијата.
Минатата недела во Хонг Конг се одржала аукција каде „прекрасниот и неверојатно редок вид на стол Hunghuali Folding Horseshoe-Back, попознат како Jiaoyi дрвено седиште кое датира од XVII век, од крајот на Минг и почетокот на Кинг династијата“ е продадено за пет и пол пати повеќе од проценетата цена, пред направената аукција. Jiaoyi столчињата се од големо значење бидејќи ги користеле царското семејство и богатите луѓе од повисоката класа. Столчињата Jiaoyi се секогаш резервирани за најважните луѓе во една просторија, за да го симболизираат нивниот статус и ранг.

По продажбата по цена од 8,5 милиони долари, слободно можеме да кажеме дека овој стол веднаш ќе стане најважното парче мебел во просторијата на некој конкурент од Хонг Конг. Како што дознаваме, конкуренцијата за столчето била интензивна и траела цели десет минути. Тешка борба се случила со наддавање меѓу Чи Фан Цанг и Џулија Ху, а на крајот столот му припаднал на клиентот на Цанг, кој платил скоро седум пати повеќе од очекуваната цифра.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement