Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Велелепна вила која поврзува природа и луксуз

Пазарот на недвижнини мина низ бројни подеми и падови во текот на изминатата година, што во голема мера се одрази на нашиот поим за луксуз….

Сепак, кога станува збор за Сан Франциско, луксузната сцена со вили заживува, заедно со растот на продажбата и нивните цени. Еден претприемач штотуку завршил работа на една куќа во Cow Hollow, и ја ставил на пазарот за 46 милиони долари. Доколку се продава по таа цена, бидејќи не е направена според желбите на потенцијалните сопственици, тоа ќе биде најскапата вила досега продадена во Сан Франциско.

Со шест спални соби, вилата се наоѓа на парцела со тројна ширина, и се протега на околу 1.200 квадратни метри, поделена на три нивоа. Тоа е амблем на биофилен дизајн, што претставува нов тренд во согласност со кој се градат домови со приоритет на природните материјали, светлината, вентилацијата и технологиите за филтрирање на воздухот и водата. Оваа вила има голем број енергетски ефикасни и велнес карактеристики, како што се соларни панели, боја без токсини, тројни прозорци и врати, собирање дождовница и системи за филтрирање на воздухот MERV-13.

Во нејзиниот ентериер, моторизирана влезна врата, за која ви треба биометриска идентификација, се отвора кон двоспратен атриум со долг accид на акцент. Потенцијалните купувачи исто така можат да видат скалило како лебдечко стакло и рефлексивни базени во внатрешноста, додека понатамошното истражување ги води до три затворени камини и два простори за оган во надворешноста, теретана со простор за вежбање на отворено, базен идеален за сесии за пливање, посебна бања дел со стаклена сауна и туш со пар што нуди хромотерапија. Другите погодности вклучуваат приватно кино, визба за вино, ТTesla Powerwall и елементи за осветлување што имитираат природни форми.

Надвор, малиот, но беспрекорно уреден двор има камен дел, тревник, летна кујна и зимзелени кружни делови, што го прекрива делот од љубопитните погледи на соседството. Горните катови се отвораат спрема балконите, додека на покривот има отворена чардак со поглед на заливот, кој се протега од мостот Голден Гејт сè до Алкатраз.

Според многу експерти, оваа вила е една од најретките во Сан Франциско и затоа веруваат дека многу бргу ќе го најде својот сопственик, кој ќе има потешкотии да одлучи да се оддели од неа, веднаш штом ќе се пресели.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

За „Вашингтон пост“, актерката Ума Турман ја откри својата „најмрачна тајна“ во отворено писмо во кое ја критикува забраната за абортус во Тексас. Актерката...

Four Seasons

Митенвалд е град во истоимената општина на југот на Германија, односно Баварија. Многумина го сметаат за најубав град на Баварските Алпи. И веќе откривме...

Green Tea

Намирници што се неопходни за секоја жена по 50-та година. Природно е дека брчките се појавуваат со возраста и дека кожата старее, но она...

Fine Living

Фотографирајте, слушајте музика и снимајте видеа – паметните очила Ray-Ban x Facebook го прават ова и многу повеќе. Кој би помислил дека способноста да...

Advertisement