Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Бајковита куќа за одмор во Шкотска балансира помеѓу класичниот и модерниот дизајн

Северната страна на Шкотска е позната по својот шарм, но секогаш со темно чувство што маѓепсува многумина. Ова е токму она што го сакаше семејството кое купи куќа во оддалечен дел на оваа земја пред неколку години: исклучителна и тивко спокојна насекаде во атмосферата, во комбинација со мал мрачен пејзаж што тешко може да се најде некаде.

За да направат целосен пресврт во нивните животи, сопствениците заедно со своите две ќерки изградиле куќа која се разликува од сите други во околината. А, причината е што архитектурата одржува футуристички стил, кој импресионира и се истакнува. На привилегирано место со поглед на море и планини, семејството го најде мирот што го бараше и успеа да ги оствари своите соништа за иднината.

Благодарение на нејзината конструкција, куќата изгледа многу модерно. Дрвени и камени површини ја сочинуваат основата на повеќето простории, што е факт дека архитектонскиот тим што се обврза да ја дизајнира целосно, без поголеми промени. Сè беше засновано на природни материјали и земјени тонови – нешто што на сопствениците ќе им обезбеди целосен функционален живот.

Вреди да се напомене дека многу sидови беа срушени за да имаат неограничен поглед кон надворешноста. Ова исто така функционирало затоа што голема количина светлина сега влегува од соба во соба, што ја прави да изгледа уште поголема и многу „пожива“. Затоа, како што ќе видите, се поставуваат завеси направени од тенка ткаенина во неутрални нијанси за да не се блокираат сончевите зраци.

Во минималната естетика, импресивно се издвојуваат модерните уметнички дела кои даваат боја и ја прават секоја соба да изгледа посебно. Се чини дека дури и овие мали допири во дизајнот се доволни за да се создаде прекрасна средина, која совршено одговара на трендовите на сегашноста и иднината и великодушно му дава на семејството можност да помине пријатни часови од денот во овој неверојатен дом. Всушност, огромниот двор служи како бонус, бидејќи помладите членови на семејството сакаат да трчаат во зелената оаза.

Навлегувајќи подлабоко во внатрешноста на куќата, гледаме дека минимализмот доминира и во голема мера го дефинира конечниот амбиент, користејќи неутрални нијанси, огромни прозорци кои го „преплавуваат“ просторот со природна светлина правејќи скоро директен контакт со дворот, а со тоа и со убавината на природа која го поплавува околниот пејзаж.

Проверете ја галеријата за да видите повеќе фотографии од оваа импресивна куќа!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement