Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Балиски луксузен рај: Елен Деџенерис и Порша де Роси го продаваат својот имот од бајките

Елен Деџенерис и Порша де Роси одлучија да се збогуваат со својот имот во Санта Барбара и да го продадат за 40 милиони долари…

Според јавно достапните податоци, славната двојка го купила овој имот минатата година по цена од 27 милиони долари. Наречено Солт Хил, се наоѓа на брегот на Монтесита и нуди уживање во неверојатен поглед на океанот. Не содржи само една, огромна вила – станбена површина од 1.070 квадратни метри се простира на четири различни структури. Главната вила зафаќа околу 800 квадратни метри, но има куќа за гости, фитнес центар и канцеларија за обезбедување.

Имотот е дизајниран да изгледа како балиско одморалиште. Секоја од зградите има покриви од слама, додека главните завршетоци се топло дрво и темен камен. Деџенерис и Роси значително го проширија овој имот кога го купија, додавајќи уште некои парцели во близина.

Според наводите, имотот и главната вила првично биле направени по мерка за претприемачите Марша и Џеј Глејзер. Ова дуо обожава да собира уметнички дела, со парчиња од Рој Лихтенштајн, Џеспер Џонс и Дејвид Хокни во својата колекција, меѓу другите. Солт Хил тимот, поседува уметнички дух, со нешто помалку познати слики на ѕидовите.

Главниот простор за живеење има стаклени sидови кои го врамуваат бесконечниот базен на фантастичен начин и овозможуваат уживање во погледот на океанот, додека е комплетиран со скулпторски лустер од шпанската дизајнерка Нача Карбонела.

Погледнете повеќе во фото-галеријата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Зошто спиеме погрешно?Најчеста грешка е спиењето на страна или стомак. Овие пози се многу удобни и ова е чисто психолошки момент, кој дава чувство...

Fool Moon

Италијанците се нација на естети и хедонисти. Нивниот свет се врти околу задоволствата и убавината, вклучително и жените. Каква е вистинската Италијанка? Самољубие Италијанките...

Fool Moon

ОВЕН ХранаОвните треба постојано да ја надополнуваат својата сила со калорична храна. Месо на прво место, јајца, сирења, но и многу свежо овошје и...

Fool Moon

Познатиот рокер Мик Џегер е познат како голем заводник, но само две жени успеаја да го одведат до олтарот. Првата е денес 75-годишната актерка...

Advertisement