Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Арт бар: Црвената соба во Лондон го служи најдоброто вино во светот

Ова е место каде уметноста е уникатно комбинирана со прекрасен ресторан.

Неодамна се отвори нов простор во легендарниот хотел The Connaught во Лондон, наречен Red Room, вински бар кој го служи најдоброто вино на светот, во кој уметноста игра водечка улога. Лондонската естетика создава навистина сонувачка средина!

Art Bar: Red Room u Londonu služi najbolje vino na svetu

Името на барот нè носи до прашањето: “Зошто црвено, а не некоја друга боја?”. Во суштина, името доаѓа од црвените уметнички дела кои имаат главно место во барот, со сопствена приказна во позадина што вреди да се спомене. Уметничката колекција содржи дела од четири визионери: Луиз Буржоа, enени Холцер, Трина Мекилен и виетнамската уметница Тиа-Туј Нгуен. Целиот украс им оддава почит на креативните жени и оние кои веќе оставаат белег во областа на уметноста.

Art Bar: Red Room u Londonu služi najbolje vino na svetu

Нема подобар начин да се опуштите отколку да уживате во пијалок во таква топла уметничка средина. Барем таму каде што топлината станува јасна каде и да се привлекува вниманието, топлите бои и атмосферското осветлување обезбедуваат средина која во текот на постудените месеци од годината станува крајно место за состаноци во Лондон – и не само тоа.

Важен детал е фактот дека винарската визба Connaught има повеќе од 3.000 сорти и преку 30.000 шишиња вино, а оваа одлична колекција е претставена со барот Црвена соба, која нуди внимателно дизајнирана и импресивна листа на вина на хотелот. Бонус, револуционерниот систем на Коравин (кој ви овозможува да истурете вино без да ја отстраните плута) ви овозможува да служите ретки и исклучителни вина – вклучително и Петрус од 1994 година, најпознатата свирка во светот.

Art Bar: Red Room u Londonu služi najbolje vino na svetu

Во неверојатниот простор што го носи дизајнерскиот потпис на Брајан О’Саливен, вината се сервираат на мермерна количка, истиот материјал што се појавува во остатокот од ентериерот. Ништо не пристигнува на масата без соодветно внимание, така што гостите се целосно задоволни.

Art Bar: Red Room u Londonu služi najbolje vino na svetu

Покрај неверојатното вино, оние што се таму ќе имаат единствена можност да ја пробаат неверојатната храна што се нуди во комбинација со уникатното вино.

Овој неодамна отворен бар во Лондон го стимулира нашиот интерес и сакаме да го посетиме што е можно поскоро.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement