Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Апартман кој потсетува на пештера – Импресивно планинско одморалиште во јужна Грција

Дрвената пештера е направена од архитектонската фирма Тенон.

Проектиран и изграден од архитекти во коринтското планинско одморалиште Хајадес, а целосно завршен во 2020 година. Дрвената пештера вклучува две спални соби – како и кујна со отворен план. Дизајнот исто така вклучува две странични соби, дневна соба со камин и бања во главната просторија. На овој начин, станот е поделен на две зони: главниот дел, кој се состои од континуирано закривена дрвена конструкција и секундарен простор, со посебен поглед и детали од темниот камен.

Оваа поделба има за цел да создаде јасна разлика помеѓу тврдата, „заштитна“ школка и закривената „гостопримлива“ внатрешност која потсетува на обликот на пештерата што се користела како прибежиште низ историјата на човечкото постоење.

Осветлувањето одигра важна улога во процесот на дизајнирање. Природната светлина преку ден обединува различни области на проектот, создавајќи кохезивен простор за живеење, додека вештачкото ноќно осветлување, стратешки поставено во пештерата, ја нагласува формата.

Заоблената конструкција е изработена од сурово дрво од ела, додека другите простории (кујна, кабинети, под, итн.) Се состојат од борова иверица без јазли. Воздухот помеѓу дрвени елементи и бетон има за цел да ја заштити структурата и правилно да ја регулира влажноста и температурата во просторијата, користејќи ги природните способности на дрвото.

Сите конструкции за овој проект се изведени на лице место. Секоја од компонентите потоа се врежува и обликува пред конечното склопување.

Отсуството на каков било дигитален метод на конструкција доведе до усвојување на повеќе „скулпторски“ пристап кон конечната форма, која е комбинација од оригинални дизајни. Овој вид креативен процес значеше и дека столари, работници или други техничари не беа ангажирани, но секој дел од конструкцијата беше направен и составен од двајцата основачи на Тенон.

Погледнете повеќе фотографии од оваа импресивна дрвена пештера во нашата галерија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement