Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Антигва ресорт и спа на Карипските Острови

Со затскриени плажи, избор на луксузни базени, апартмани и опции за јадење и пиење, овој мулти-наградуван хотел нуди елегантен престој и парче рај за своите гости.

Хотел

blue waters antigua gardens

Одморалиштето е сместено во прекрасни тропски градини со поглед на Карибите, покрај заливот ,, Војник ” и нуди плажи пред вашиот праг, семејни базени, базен само за возрасни, базен покрај плажа и приватни бесконечни базени. Кога станува збор за одржување на формата и здравјето, целосно опремен фитнес центар, тениско игралиште, јога сесии, спортови на вода и бања на самото место гарантираат дека сте добро сте опслужени.

Одморалиштето има 93 соби во функција за да се осигура дека има повеќе простор за гостите да се оддалечат социјално и да се чувствуваат удобно.

Семејството на сегашниот управен директор на Blue Waters Resort and Spa, Гери Рандал, го презело управувањето во 1984 година.

„Се вклучив во текот на целата обнова, иако ова се случи во фази, и мислам дека одморалиштето сега е најдобро во однос на досегашните изданија“-рече Рендал. Тој е горд на фактот дека и покрај високата стапка на престој, одморалиштето никогаш не е преполно и ги наведува големите ресторани и отворените простори како причини за ова.

И покрај порастот на мулти-генерациски патувања (сите возрасти дефинитивно беа земени предвид за време на кореографското танцување што го организираше бендот во живо после вечера една вечер) и многуте погодности што ги задоволуваат децата, Blue Waters обезбедува доволно приватност и интимност за да го направат совршен дестинација и за парови.

Соба

blue waters antigua room
Луксузното сместување вклучува Cove Suites, сместено подалеку од остатокот од одморалиштето


Бесконечни базени, поглед кон градините и специјален консиерж тим се само некои од придобивките до кои имаат пристап гостите на Cove Suite.

Апартманите се отворени, весели и украсени со модерна атмосфера на плажа. Шише шампањ обично ги пречекува гостите заедно кочница локални производи. Балконот лесно може да ви етане едно од омилените места собата каде што ќе ги завршите деновите гледајќи како сонцето заоѓа над водите, едрилици што минуваат низ минатото. Секој од апартманите Cove има површина од 730 квадратни метри и има отворена дневна соба и голема бања. Апартманот беше опремен со телевизор со рамен екран, бесплатен Wi-Fi, клима уред и ноќно светло со сензор за движење во бањата.

Како и сите јавни површини, сопствената бања е полна со удобности од авенијата Ним, компанија која произведува органски и природни производи за убавина што ги прифаќаат прекрасните мириси на Карибите. Особено го сакавме миењето на рацете со грејпфрут и пеперминт (што го забележавме и во едно од омилените островски места, Катерина Кафе) и лосион за тело со нероли и цвет од магнолија. Партнерството на авенијата Ним е исто така дел од напорите на одморалиштето да ја елиминира пластиката за еднократна употреба, бидејќи новите производи доаѓаат во шишиња од биополимер со повеќекратна употреба со капаче за пумпа за рециклирање.

Колку и да е удобен апартманот, несомнено нема да одолеете на часовите одмор покрај базенот, само за гостите на Cove Suite, додека редовно ви приоѓа член на персоналот кој се грижи да се исполнат сите ваши желби за пијалоци и храна.

Храна

blue waters antigua restaurant
Ресторанот Ков нуди одлично јадење со прекрасен поглед


Одморалиштето има три ресторани и два барови распоредени низ целиот имот што ги задоволуваат сите вкусови. Појадокот се служи во ресторанот „Палм“, кој има пообично мени со скара во вечерните часови и закуска на денот за ручек.

За јадење покрај базенот, тука е новоотворената Каролин, која нуди полесни залаци како салати и деликатеси од пециво. За специјални прилики и поформален амбиент, уживајте во зајдисонцето од ресторанот „Чове“ и вечерајте вкусни јадења како домашни равиоли од јастози и палета од шарени вкусови.По вечерата, може да се напиете коктел во барот Вероника кај базенот или во „Пеликан бар“.

Што да се прави

Гостите на хотелот можат да се релаксираат покрај плажа или да ги искористат предностите на понудените спортови на вода
Одморалиштето планира секојдневни активности за гостите како што се јога сесии,

blue waters antigua beach

утрински прошетки, часови по готвење и риболов. Љубителите на спортови на вода можат да се обратат на Овен (кој работи во одморалиштето веќе 19 години) и да изберат од борд даски, кајаци или едтилици, кои можете да ги искористите за да ги посетите блиските плажи.

Кога ќе бидете при крај со енергија по исполнетиот ден, Спа центарот во Blue Waters ќе ви го врати сјајот и ќе чувствувате лесни како пердув. Тимот користи велнес брендови ( специјализирани медицински цвеќиња, скапоцени камења кои ја подобруваат емоционалната благосостојба) и Elemis за да обезбедат низа релаксирачки третмани како што се терапија со лековити камења, облоги, пилинг и масажи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement