Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

АНГЛИСКИ ИМОТ ОД ФИЛМОТ “ГОРДОСТ И ПРЕДРАСУДИ” СТАВЕН Е НА ЛИСТАТА ЗА ПРОДАЖБА ОД 7,2 милиони долари…

Селскиот имот што се појави во саканата адаптација на Би-Би-Си од 1995 година во филмот “Гордост и предрасуди” сега е на пазарот за 7,2 милиони долари.

Официјално позната како Лакингтон Корт, познатата куќа во стилот на Тудор беше местото каде што живееше протагонистката Елизабет Бенет (Џенифер Еле) и нејзиното семејство. Само не очекувајте г-дин Дарси (Колин Фирт) да затропа на вратата.

Имотот се состои од главна куќа со осум спални соби, пет дополнителни колиби со свои градини, гулабарник од 17 век и земјоделски и коњички објекти – сите поставени наспроти пасторалниот пејзаж на Котсволдс.

Локацијата на која е изградена куќата на Лакингтон Корт, иако е препознатлива по филмот, има поголемо значење од самата локација за снимање. Има и кралска врска бидејќи претходно бил во сопственост на кралот Харолд II некаде пред 1066 година – тој подоцна бил убиен во битката кај Хестингс.

Двокатната примарна резиденција е ажурирана од нејзините сегашни сопственици, семејството Хорн, кое се преселило овде во 1947 година.

На првиот кат има сите осум спални соби – од кои четири имаат сопствена бања.

На второто ниво има отворен концепт кујна, голема приемна сала и свечена трпезарија.

Низ овие елегантни, добро уредени простори се украсени дрвени работи, камени камини и варовнички подови.

Куќата вклучува и гостинска соба, музичка соба, работна соба и визба.

Надворешноста на куќата е подеднакво важна.

Во дворот има либански кедар стар 400 години, градина со рози со фонтана за делфини, овоштарник со диви ливади и речиси 19 хектари тревник.

Исто така има и крокет тревник и тениско игралиште.

Ретко кој имот со ваков квалитет и на толку барана локација излегува на продажба“, вели агентот Ричард Нактон во соопштението. „Неговата одлична состојба, дополнителното сместување и управувачкото земјиште ќе му овозможат на купувачот не само пожелен имот, туку и начин на живот во селска рурална заедница, но блиску до Лондон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement