Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ако сакате живот на самиот раб, оваа куќа е совршениот избор!

Секој од нас има своја визија за раскошна куќа од соништата, а најсреќните меѓу нас успеваат своите соништа да ги претворат во реалност…

За нив, куќите од соништата не се само четири sида со покрив и прозорци, туку се создадени со специјална тематика како прекрасна форма на градба од дрво во облик на конус со поглед на норвешкиот фјорд. За љубителите на авантурите, постои неверојатна куќа дизајнирана од Милад Естиаги, која е монументална и се наоѓа на карпа.

Животот на работ добива сосема ново значење кога ќе одлучите да живеете во средина што ѝ пркоси на гравитацијата и се однесува како да ќе падне во бездната во секој момент. Оваа семејна вила, која дефинитивно не е наменета за оние со слабо срце или страв од височина, се наоѓа во Канада. Изградбата на вилата доаѓа од идејата да се избегне оштетување на постојните дрвја на избраното место. За да го направите ова, дизајнерот користел серија „кутии“, кои се распоредени вертикално и хоризонтално околу дрвјата.

На тој начин, дрвјата останале таму каде што се, додека сопствениците на куќата добија неверојатен двор во центарот. Покрај тоа, куќата е поделена на три основни нивоа. Првите два ката се наменети за помладите членови на семејството и нивните родители, додека третиот содржи простор за рекреација. Куќата е совршен пример за отвореност и транспарентност, со неколку ликвидати редови кутии што испуштаат изобилство природна светлина во секој нејзин агол и ја искористуваат убавината на канадскиот пејзаж.

Соодветно именуваната планинарска куќа ѝ пркоси на гравитацијата, како што веќе споменавме, и за да го искористи максимално погледот што се протега пред неа, доби базен со стаклено дно, што е дел од нејзината неконвенционална структура. Дали би се осмелиле да ја поминете ноќта тука?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement