Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ако планирате да го посетите Светското првенство во фудбал 2022, хотелот Риц-Карлтон во Катар е совршен избор за вас

Синоним за луксуз, спектакуларно опкружување и легендарна услуга, брендот Риц-Карлтон се смета за златен стандард кога станува збор за гостопримството, а хотелот Риц-Карлтон во Доха не е исклучок.

Сместен на приватен остров во лагуната на Западниот Залив со поглед на Арапскиот Залив и хоризонтот на градот Доха, и познат по својата топла и пријатна атмосфера, се смета за еден од најомилените хотели во Доха и атрактивна оаза во космополитскиот главен град.

Со сите очи вперени во Катар за Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи 2022, хотелот е совршено позициониран до приватна плажа, блиску до неодамна изградениот град Лусаила. Доколку планирате да го посетите Светското првенство во фудбал, Риц-Карлтон е совршено место за луксузно сместување од соништата.

Кога ќе влезете во фоајето на луксузен хотел со пет ѕвезди, веднаш ќе видите еден од најголемите лустери на Блискиот Исток. Сепак, величественоста не завршува тука бидејќи цветните мурали, мермерните подови и златните акценти се исто така доста импресивни.

Во попладневните часови побарајте арапско кафе за да уживате во кафето додека се релаксирате во една од елегантните лежалки. Надвор има марина со клуб-куќа за чамци, како и базен со палми со водопад и забавен бар за пливање наречен Фламингос.

Од луксузни апартмани со различни простори за живеење до фантастични луксузни соби, хотелот претрпе големи реновирања во периодот од 2019 до 2020 година.

Не треба да го пропуштите попладневниот чај во „Lobby Lounge“, додека слаткарот Јоханес Абрахам Питерс подготвува вкусни сендвичи, разни слатки и солени јадења на неочекувана, но неверојатна црна геометриска основа.

Од прошетка низ луксузното лоби до релаксација во една од прекрасните простории за третмани со амам, Ритц-Карлтон Спа во Доха обезбедува импресивно сетилно искуство преку неверојатно пријатни третмани.

Со својата локација до Арапскиот Залив и гламурозната Марина Риц, објектот е совршено позициониран за гостите да уживаат во сето она што Доха го нуди во текот на денот, а во исто време обезбедува мирно место за одмор и восхитување на блескавиот град за време на ноќта. Омилен меѓу деловните патници, меѓународните делегации и локалното население на Катар, Ритц-Карлтон Доха најдобро одговара за оние кои претпочитаат традиција и елеганција пред хотелите со помодерен дизајн што можете да ги видите насекаде.

Во фотогалеријата погледнете ја внатрешноста на овој луксузен хотел.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement