Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ако мислевте дека мамењето е најлошото нешто што може да ѝ се случи на вашата врска, сериозно сте згрешиле…

BY THE SEA, from left: Brad Pitt, Angelina Jolie, 2015. ?Universal Pictures/courtesy Everett Collection

Лусинда Ловленд, експерт за врски, откри дека има нешто што уништува многу повеќе врски отколку што се уништени со прељуба, а најголемиот проблем е што огромното мнозинство од луѓето не го разбираат однесувањето што доведува до незадоволство и на крај разделување. Па што е полошо од изневерувањето? Лусинда вели дека тоа е себичност и саботирање на потребите на партнерот за нивна сопствена корист.

Замислете колку е ужасно чувството кога лицето за кое се грижите не се грижи за вашите чувства. И замислете колку е ужасно чувството кога таа личност е токму ваш партнер. Оваа одлика се манифестира на многу начини: ставање кариера или која било друга врска пред љубовната врска, споделување интимни проблеми со други луѓе што би направиле да му биде непријатно на нашиот партнер, избегнување разговори за проблеми и молчење на работите само за да го зачува мирот, со споредување (негативни работи) на нашиот партнер со која било друга личност по која било основа, избегнување на покажување емоции и блискост, покажување непочитување и потценување на партнерот и кршење на довербата што му ја дадовме на партнерот.

Ќе се согласите дека списокот е долг и дека има големи шанси да наидете на некој (или можеби и целиот) проблем и во вашата врска, исто како и другиот што Лусинда го наведува како особено штетен, а тоа е туркање на проблемите под тепих. Можеби навистина верувате дека е подобро да не зборувате за некои работи и да не создавате непотребни тензии, но игнорирањето на проблемот нема да предизвика да исчезне и исто како што разговарате со партнерот за позитивни работи, треба да зборувате за сите ваши несигурности, стравови и сето тоа што ве прави да се чувствувате лошо.

И, кое е решението за овие проблеми? Лусинда верува дека е целосно ирелевантно дали има конфликти во врската и како се справувате со нив, бидејќи тие се составен дел и на најсилните врски, но она што е важно е постоењето на доверба. Довербата е нешто што треба активно да го градите едни со други секој ден, и колку е посилна вашата меѓусебна доверба, толку помалку ќе бидат присутни сите овие негативни однесувања, а вие како двојка ќе бидете посреќни и позадоволни.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...