Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ако веќе имате доволно тифани накит, зошто да немате и тифани куќа?

Вила Ајер, единствената куќа во светот целосно дизајнирана од Луис Комфорт Тифани, синот на основачот на Тифани и Ко., штотуку излезе на пазарот и може да биде ваша за 17 милиони долари.

Изградена во 1902 година, петкатната вила од позлатената ера зафаќа неверојатни 1560 квадратни метри. Дизајнерите се надеваат дека ќе ја вратат во првобитната состојба како семејна куќа која, меѓу другите луксузни објекти, има шест спални соби, 13 бањи, 10 камини и тераса на покривот.

И покрај реновирањето, зачувани се многу оригинални детали од куќата. При дизајнирањето на вилата, Тифани била инспирирана од античка Грција, далечниот исток, па дури и од Светскиот саем во Чикаго. Импресивното бело мермерно скалило во фоајето прикажува мозаични плочки од Тифани, а грчкиот храм на trompe l’oeil може да се види низ сводот на „просцениумот“. Витраж и светларници, прекрасните гипс картон и сложените камини се само неколку додатоци кои ја прават оваа вила уникатна.

„Карактерот на куќата е она што навистина ја прави посебна“, изјави директорот на Хацин + Асошиејтс, архитектонската фирма задолжена за реновирање на Вила Ајер.

Домот првично е дизајниран за бизнисменот Фредерик Ајер и неговата сопруга Елен, кои сакаа Тифани да го дизајнира нивниот дом. Иако е попознат по своите светилки, Тифани дизајнираше сè, од надворешноста на куќата до украсни предмети и тапети. Во 2005 година, имотот беше прогласен за национално историско обележје.

Сегашните продавачи првично планирале да ја претворат вилата во станови, но откако го виделе извонредниот дом и сите негови историски детали, решиле поинаку.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement