Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Jewel Changai Airport скапоцен камен на сингапурскиот хоризонт

Дизајниран како продолжение на репутацијата на Сингапур како град во градина, аеродромот „Jewel Changai“ стана иконска знаменитост на сингапурскиот хоризонт.

Клинизирајќи ги наградите за луксузен начин на живот во категоријата Најдобри луксузни трговски центри во Сингапур, аеродромот Jewel Changi покажа колку смели и амбициозни одлуки можат да го трансформираат паркингот исполнет со цемент во затворен рај. Со продажни места и ресторани кои се интегрирани со елементи на природата, посетителите на Jewel можат да уживаат во неспоредливо шопинг и јадење, додека се релаксираат во бујното зеленило.

Аеродромот Jewel Changi е импресивна структура изградена во срцето на аеродромот Чанги во Сингапур, која го зацементира својот статус како еден од најдобрите аеродроми во светот. Одлуката за изградба на развој со мешана употреба беше донесена во 2013 година заедно со проширувањето на Терминал 1 и повторен развој на паркинг на отворено. Една година подоцна, започнаа градежните работи, а во април 2019 година, Jewel ги отвори вратите за посетителите.

Дизајниран од познатиот архитект Моше Сафди, комплексот има 10 ката со 5 ката под земја и 5 над него. Нудејќи повеќе од 280 опции за купување и јадење, Jewel може да се пофали со мешавина од станари од светска класа со продавници и ресторани, која вклучува силна стабилна од нови на пазарот и добро воспоставени брендови, како и концепти и стока исклучително скапоцени камења, осигурувајќи дека има нешто за купувачи и патници од сите слоеви на животот.

Највпечатливата атракција е HSBC Rain Vortex, сместена точно во центарот на Jewel. Величествениот водопад од 40 метри е огромна колона вода што паѓа од окулус во стаклен покрив и е највисокиот водопад во светот. Во вечерните часови, водопадот се претвора во спектакуларно светло -звучно шоу што ги воодушевува посетителите.

Тесно повторувајќи ја репутацијата на Сингапур како „град во градина“, аеродромот „Jewel Changi“ ве поканува на прекрасна инспиративна прошетка низ живописната шума Шисеидо шума, четирикатна терасана градина која го опкружува дождовниот вртлог HSBC. Овде ќе откриете внимателно избрани неверојатни растенија од целиот свет, вклучувајќи 2.000 дрвја и палми и над 100.000 грмушки што ќе ве натераат да заборавите дека сте во срцето на метрополата.

Парк од коноп на аеродромот „Jewel Changi“


За уште поимпресивно искуство, експертите за награди за луксузен начин на живот препорачуваат посета на паркот „Крошна“, кој се наоѓа на горното ниво. Не се одрекувајте од забавата да ги пробате парот Manulife Sky Nets кои се развлечени на високо ниво над земјата или да го оспорите вашиот страв од височини со одење преку стаклениот мост на крошна.

За патниците во Сингапур, ќе најдете услуги за рано чекирање и капацитети за багаж во Jewel за ваша погодност. Можете исто така да останете и да се полните во една од паметно дизајнираните кабини на аеродромот YOTELAIR Singapore Changi, совршено место за деловни патници и транзитни патници да се релаксираат и подмладуваат.

За наградите за луксузен начин на живот

Наградите за луксузен начин на живот е глобална награда која ги избира, препознава, прославува и промовира најдобрите луксузни стоки и услуги низ целиот свет. Целта на компанијата е да ги поврзе луѓето со најдоброто од луксуз. LLA оцени повеќе од 10 000 различни стоки и услуги во 400 категории од 60 земји и ги анализираше резултатите за да ви даде ТОП листа на најдобрите од најдобрите во светот. Оние светски познати брендови како Шанел, Дом Перињон и Ферари беа гордо прогласени за победници. Победата им носи на компаниите статус и признание, глобална промоција и изложеност на сосема нов пазар на клиенти.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Green Tea

Резултатите од истражувањето се многу интересни… Врската помеѓу мирисот и уживањето во храната е јасна и одамна е документирана. Но, дали некогаш ви текнало...

Cotton Club

Провокативниот бел фустан во кој пејачката се појави на црвениот тепих, предизвика поделени мислења, а кога станува збор за оваа креација, дефинитивно нема поделени...

Advertisement