Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Byblos Hotel во Saint-Tropez е изграден да го освои срцето на Брижит Бардо

Таму Мик Џегер и Бјанка ја поминаа својата прва брачна ноќ.

Сонце, џет сет, долче вита, љубовни приказни и страсти се среќаваат во Сен Тропе. Меѓу многуте работи што се случија низ годините, една од највпечатливите беше опсесијата со Жан-Проспер Геј-Пара, либанскиот милијардер, најпознатата љубовница на францускиот град: Брижит Бардо.

Еден ден, стоејќи на тераса во срцето на Либан, Геј-Пара, кој би сторил сè за да го привлече вниманието на дивата, му се довери на пријател: „ќе изградам ваква палата од „Илјада и една ноќ “, единствена од својот вид.“ Тоа и се случило. Години подоцна, во 1967 година, во Сен Тропе се отвори хотелот Библос, во форма на луксузна палата, тивко посветен на легендарната Брижит Бардо.

Отворањето на хотелот Библос траеше три дена, собирајќи повеќе од седумстотини познати гости од целиот свет. Политичарите, водечките фигури од светот на литературата и уметноста, дојдоа да го прослават раѓањето на новиот хотел кој ветуваше незаборавни ноќи. Секако, не изостана ниту неговата муза, Брижит Бардо.

За жал, поради арапско-израелскиот конфликт, сопственикот на луксузен хотел реши да се врати во Либан и даги остави дел од соништата. Него го замени семејството Флорајт и нивните наследници, кои и денес го поседуваат Библос.Неколку години подоцна, веќе добрата репутација на хотелот дополнително се зголеми со венчавката на Мик Џегер и Бјанка Перез, кои се венчаа во 1971 година во Сен Тропе со многу познати гости. Младенците го избраа хотелот „Библос“ за својата прва брачна ноќ, зголемувајќи ја популарноста на областа.

Од Шер до Џек Николсон и Роми Шнајдер до Клинт Иствуд, Библос поздрави многу познати личности низ годините, секогаш останувајќи верен на своите клиенти. Со текот на времето, хотелот бил збогатен, реновиран и бил отворен ресторанот „Лажица“, кој подоцна ја заменил Ривеа, предводена од еден од најнаградуваните готвачи во светот, Ален Дукасе.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И покрај фактот дека шоуто Burberry Spring / Summer 2021 се одржа без гледачи во шума близу Лондон, креативниот директор на брендот Рикардо Тиши...

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...