Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

8 најенергични места на Земјата: Посетете ги и достигнете зен

Исто како и луѓето, Земјата има свои чакри на кои можеме да ја наполниме нашата енергија. Ова се места со исклучителна убавина што едноставно го движат човекот …

Седум портали за будење

Постојат многу начини да се разбудите. И има многу работи што вреди да се разбудат. Има милион точки во нашите умови и тела што можат да се разбудат. Науката открива повеќе за нив на биохемиско ниво.

Меѓутоа, на духовно ниво, постои древна мудрост со длабока традиција која ги зема предвид 7 -те централни точки или портали на будење – чакрите. Многумина веруваат дека овие чакри ги одразуваат оние на Земјата. Постојат 7 физички места во нашите тела и на нашата планета за кои се верува дека се центри со повисока енергија и се меѓусебно поврзани. Ова се места со исклучителна убавина што едноставно го движат човекот.

Без разлика дали верувате во духовниот сет на чакри, најверојатно ќе ги цените прекрасните глетки што ги нудиме денес. Без разлика дали некогаш сте биле или не сте биле на некое од нив, ова се места што вреди да се посетат.

1. Корен чакра: планината Шаста, Калифорнија

Планина Шаста се наоѓа на јужниот крај на ланецот Каскада, кој тече од северна Калифорнија, преку Орегон и преку Вашингтон до канадската граница. Има многу моќни планини во овој синџир, од кои најпозната се планинитр Шаста и планината Рение со поглед на Сиетл.

Шаста е најприфатливата од земните чакри. Се наоѓа во „базата“ на светскиот енергетски систем. Тука јадрото на биолошкиот живот се пушта во глобална циркулација и развој. Планина Шаста ја регулира универзалната животна сила пред да се интегрира во одредени животни форми и видови. Енергијата на Шаста, како прва чакра, е слична на гејзерите – голем излив на животна енергија или прана, без облик и структура.

Постојат многу легенди и мистици околу планината Шаста. Првите регистрирани жители датираат уште пред 7000 години, но се верува дека биле населени долго пред тоа. Многумина веруваат дека оваа област е дел од древната Лемурија, древна цивилизација постара од Атлантида, која е полна со супериорни луѓе слични на денешните луѓе кои сѐ уште живеат во планината во серија сложени пештери. Кога Лемурија беше пред распад, се вели дека старешините се молеле на внатрешните земни цивилизации да помогнат да се создаде подземен град за жителите, а планината Шаста е еден од влезовите.

Според легендата, Cеј Си Браун бил британски истражувач кој открил изгубен подземен град под планината. Шаста во 1904 година. Англиската компанија The Lord Cowdray Mining Company го ангажираше Браун да бара злато и откри пештера која се спушта 17,7 километри во длабочина. Во пештерата нашол подземно село полно со злато, штитови и мумии, а некои биле високи и до 10 метри.

Триесет години подоцна, тој ја раскажа својата приказна на C.он Ц. Рут, кој продолжи да собира истражувачки тим. 80 луѓе се приклучија на тимот, но на денот кога тимот требаше да замине, Браун не се појави. За Браун веќе не се слушна.

2. Сакрална чакра: Езеро Титикака, Боливија и Перу

Втората чакра на оваа планета се наоѓа на езерото Титикака. Поточно, центарот се наоѓа на Сончевиот остров каде што се наоѓа каменот Титикака. Самото езеро се наоѓа на висорамнината Колао во јужните висорамнини на Перу, на границата со Боливија.

Овие територии биле населени пред Инките со култури, особено Тијаванако (100-700 н.е.). Подоцна, кога тоа царство беше уништено, неговиот народ отиде на север, а потоа нивните потомци го основаа кралството на Инките. Кога Инките ги освоиле овие територии, езерото се сметало за свето место.

Во 1970 -тите со Жакесо Кусто, а потоа и во 2000 година, меѓународна археолошка експедиција откри древен храм потопен во длабочините на езерото Титикака, дури и пред да започне човечката историја. Огромната зграда е речиси двојно поголема од фудбалско игралиште (долга повеќе од 200 метри) и е пронајдена по потопен пат кој започнува во близина на Копакабана. Се проценува дека храмот е стар помеѓу 1000 и 1500 години. Боливиската влада се обврза дека ќе обезбеди средства за понатамошно проучување на урнатините, а конечниот план е да го извади храмот на површина. Меѓутоа, локалното население се плаши од последиците што може да ги донесе таквото непочитување на светото езеро.

3. Чакра на сончевиот плексус: Улуру и Ката Тјута, Австралија

Две масивни карпести структури во централна Австралија, Улуру (карпа Ајерс) и Ката Тјута (Олгас), на северна територија, се центри на Чакрите на Земјата.

Се вели дека тие го претставуваат емоционалниот соларен плексус, кој се смета за „папочна врвца“ што обезбедува енергија за сите живи суштества.

Улуру, порано познат како Ајерс Рок, е попознат. Овој голем црвен монолит, заедно со операта во Сиднеј, е икона на најмалиот континент. Кататиута, исто така наречена Олгас, е подеднакво импресивна. Наместо еден монолит, ова место се состои од голем број масивни црвени камења. Глобалната функција на оваа чакра е да ја одржува виталноста на Земјата и сите живи видови.

Во древните легенди за создавање на Абориџините, „Време на соништата“, постои приказна за голем ритуал што уште не е завршен во Улуру. Овој ритуал требаше да го комплетира големиот план на духот на земјата. Кога ќе заврши ритуалот, тогаш совршенството ќе се прошири низ целиот свет и смртта ќе исчезне од сите видови. Овој настан го симболизира големиот пол, односно космичката папочна врвца, кој е предодреден да го обедини Сонцето со Земјата – небото со земјата. Се предвидува дека оваа лента ќе започне да функционира во 2020 година н.е., во време на ретка врска Сатурн-Плутон.

4. Срцева чакра: Гластонбери и Шафтесбери, Англија

Гластонбери, Сомерсет и Шафтесбери, Дорсет го дефинираат центарот на срцевата чакра во светот. Со цел моќта на поголем живот да биде насочена кон максимален ефект, Гралот на бесмртноста мора да биде проникнат со стапчето на вистинската волја. Гластонбери е дом на Светиот Грал; и Шафтесбери е високо место со цел Свето копје. Кога земските енергии на Гластонбери ќе се спојат со енергиите на Шафтесбери, тогаш срцевата артерија на Долгата змија може да ги предаде вечните фреквенции на Светиот Грал до сите суштества низ светот.

За време на средновековните времиња се вели дека ако игуменот на Гластонбери се ожени со калуѓерката Шафтесбери, нивните деца би биле побогати од англискиот крал. Ова е алхемиска загатка. Ако ги обедините архетипите на двете области, тогаш loveубовта се обединува со волјата на револуционерен начин. За оние кои учат кабала, оваа алхемиска формула ја обединува Бина (Грал) со Чокмах (магично стапче). Гралот, управуван од Волјата на земниот дух, има моќ да ги стопи сите граници меѓу народите. Ако срцето на Земјата се прошири до целиот круг, тогаш – низ целиот свет – болката, страдањето и физичката смрт кај сите видови ќе исчезнат од искуството и меморијата.

Најпознатата легенда за Гластонбери е приказната за Јосиф од Ариматеја и Светиот грал. По воскресението на Исус, Јосиф го префрли архетипот на вечниот живот – Гралот – од Ерусалим во Гластонбери.

5. Чакра на грлото: Големата пирамида во Гиза и планината. Синај, Египет, Маслиновата Гора, Ерусалим, Израел

Петтата чакра е чакра на грлото и се верува дека е претставена со Големата пирамида во Гиза и планината Синај во Египет. Се вели дека тие се Гласот на нашата планета, чакрата за грлото, која управува со комуникацијата на нашите мисли и чувства. Тоа е начинот на кој ја изразуваме нашата внатрешна креативност. Блискиот Исток, исто така, често се смета за место на чакри, обично планина од маслинки или планина Синај.

Големата пирамида во Гиза, наречена Хуфу или Кеопсова пирамида, е најстарата и најголемата од трите пирамиди во некрополата. Првично, Големата пирамида била покриена со обложувачки камења кои формирале мазна надворешна површина; она што се гледа денес е основната структура. Некои од камените куќишта што некогаш ја покриваа структурата сѐ уште може да се видат околу основата. Во неговото срце се две простории познати како Кралската и Кралската комора.

Големата пирамида е триесет пати поголема од Емпајер Стејт Билдинг, а карактеристиките на пирамидата се толку големи што можат да се видат од Месечината. Неговата основа зафаќа 13,6 хектари, а секоја страна е поголема од пет хектари. Може да се изгради автопат широк осум метри и дебелина од 10 сантиметри од Сан Франциско до Њујорк и сместен во внатрешноста на Големата пирамида. Најстарата постоечка зграда, започната пред повеќе од 4.600 години, е единствениот остаток од Седумте чуда на светот.

6. Чакра од трето око: Центар за активирање на витална сила

Чакрата на третото око се движи кон запад 1/12 од времето околу планетите во зората на секое ново време. Изворите ја лоцираат чакра на две различни места, едно покажува дека е во согласност со срцевата чакра во Гластонбери и Шафтесбери во Англија, каде што ќе најдете кругови за сечење. Друга точка покажува Кух-е Малек Сијах, на тројната граница на Иран, Авганистан и Пакистан. Во моментов, се разбира, првото место е полесно за посета отколку второто.

Шестата чакра се наоѓа на човечкото тело и меѓу очите. Затоа се нарекува и „чакра на третото око“. Енергијата на 6 -та чакра одекнува со јасно размислување и јасна визија. Негувањето на овој центар ни овозможува да ја интегрираме нашата интелигенција со нашата интуиција и да го запреме стравот од знаење на вистината. Овој енергетски центар е поврзан и со нашиот фокус, со волја, лична моќ и амбиција.

7. Круна чакра: Каилаш, Тибет

Се верува дека круната чакра овозможува наша врска со нашата Виша сила – влез во Божествената. Сместена високо во планините на Тибет, планината Каилаш се наоѓа на „круната“ на Земјата – во совршена положба за комуникација со целиот Универзум и сите негови жители. Каилаш е најсвета планина на Хималаите и се наоѓа на Тибет, се издига на 6.714 метри во еден од највисоките и најсурови делови на Хималаите.

Why You Shouldn't Miss Mt.Kailash in Your Tibet Tour?

Постојат две езера во подножјето на планината. Високото езеро, Манасаровар, е тркалезно како сонцето, а долното езеро, Ракшастал, има облик на полумесечина. Забрането е дури и качување на планина, и нема познати извештаи дека ова некогаш се случило и покрај напорите на многумина. Домородните луѓе веруваат дека ова е толку свето место резервирано за бесмртните, што обидот да се искачи на планина би било свештенство и неизбежно би резултирало со смрт.

Планината Каилаш е центарот на годишниот настан за полна месечина во Шкорпија, во април или мај. За Земјата и за сите бесмртници, овој месец означува нова година, во однос на глобалната еволуција. Важно е духовниот посетител на оваа планина да обрне внимание на оваа годишна полна месечина.

Постои временски период од 90 минути што води до кулминација на полна месечина во Шкорпија. Во тоа време, едно лице може да најде јасност во својот живот. Концептот и деталите за вашата работа може да се разјаснат преку овој настан.

8. Поларни вртлози на Северниот и Јужниот пол

Луѓето Саами, одгледувачи на ирваси кои живеат во Лапонија (што е името за областа северно од Арктичкиот круг во северна Финска, Шведска и Норвешка) традиционално веруваат дека овие светла на енергија се душите на починатите. Дури и за родниот Саами кој порасна гледајќи ги овие „магични“ светла, познати како поларна светлина или Аурора Бореалис, со векови, тие останаа мистериозна енигма.

Замислете ја Земјата како џиновски, сферичен, ротирачки магнет. Нашето јадро е џиновски електромагнет што создава поларитет на северниот и јужниот пол. Буквално имаме заштитно поле на сила околу нашата планета со линии на магнетно поле што водат до половите. Замислете дека овие магнетни линии се жици на инструмент и кога се просејуваат низ нив, вибрациите патуваат и се собираат на половите.

Го имаме нашето сонце, огромна сфера на согорувачки гас и енергија која има експлозии цело време, емитувајќи наелектризирани радиоактивни честички наречени соларни ракети што ги емитува кон нашата Земја. Овој настан се нарекува сончева бура и нашето поле на електромагнетна сила не штити од овие бури цело време, но понекогаш има прекин на електричната енергија и мешање со ГПС и радио комуникација. Иако звучи негативно, ова „мешање“ е она што го бараме.

Северните светла се само сончеви честички што го погодуваат нашето магнетно поле и предизвикуваат пречки. Овие електрони и протони течат по должината на земјените линии на магнетното поле, „жиците“ (претходно споменати) и се собираат во енергетски вртлози на половите. За да имате поголеми шанси да ги видите, треба да патувате северно од Арктичкиот круг или до Антарктикот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Оскаровката Хали Бери е во шестата деценија од животот, а ние ја откривме тајната на нејзиниот неверојатен изглед. Традиционално се очекува од холивудските ѕвезди...

Fool Moon

Кристина Агилера има убав глас, но лоша репутација, а доказ за тоа се многуте тепачки во кои била вклучена пејачката. Кристина Агилера стана светски...

Four Seasons

И покрај високо развиениот банкарски систем на Швајцарија, нејзините жители ретко користат картички за плаќање и претпочитаат готовина. Штом некој ќе ја спомне Швајцарија,...

Cotton Club

Што да се даде на девојката која има сè? Една опција – исклучително ретка чанта HERMES BIRKIN. На 10 август Крис Џенер на својата...

Advertisement