Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

7 причини зошто Холанѓаните се шегуваат на своја сметка: Возење автомобил пијан? Никогаш! Возење велосипед пијан? Секогаш!

Разговараат двајца селани, едниот од САД, другиот од Холандија. Американецот вели: „Кога возам по моите ниви, можам да возам цел ден, а сепак нема да стигнам до крајот на патот.“ „Знам“, одговара Холанѓанецот, „И јас имам таква кола“.

Сè е добро се додека човекот може да се пошегува на своја сметка. А на Холанѓаните не им недостига материјал. Без разлика дали се работи за склоност кон алкохол, цепидлачење околу споделување сметка или чуден дизајн на тоалет, Интернетот преполн со мемиња и шеги. За да не испаднете „лалиња“ по самото пристигнување, споделуваме мал водич со 7 работи што можете да ги очекувате во земјата на легализираните задоволства што станаа предмет на шеги.

1. Во Холандија на мобилниот телефон ќе видите известување од отворено небо: „Ве молам пратете ми 0,43 евра за pannenkoeken“

Паненкоекен се палачинки, но не е работата до нив, туку навиката да се делат трошоците според тоа колку некој „потрошил“. Значи, ништо од балканското надмудрување „јас ќе подмирам – не, остави тоа на мене – ти последен пат плати – види го, остави“. Можеби и подобро, со оглед на цените.

Ова е вообичаена практика во западните и северните земји на Европа, а во Холандија со потсмев го нарекуваат „холандско лекување“, што во овој случај технички не постои. Процесот на секој да го плати својот удел е дополнително олеснет со апликациите и платформите за споделување трошоци, па немојте да се изненадите ако добиете ваков вид известување.

2. Ногата ти отпаѓа, а лекарите ти препишуваат Парацетамол и ти велат да се пријавиш за две недели

Холанѓаните сакаат да се шегуваат дека нивниот здравствен систем се базира на парацетамол и дека нема полегендарно дуо од лекарите и овие таблети. Странските студенти и работниците кои живеат во Холандија се зачудени: „Еднаш се јавив на лекар поради проблем што го имав, а тој веднаш ме праша колку парацетамол испив. Ми рече да земам двојна доза“. Тие го опишуваат холандското здравство како систем кој, благо кажано, не паничи.

3. Возење автомобил пијан? Никогаш! Возење велосипед пијан? Секогаш!

Иако можете да добиете казна за возење велосипед „под бензин“, непишаното правило гласи: возете такси само ако сте толку пијани што не можете ни да се јавите на бившиот во 3 часот наутро. Истражувањата покажаа дека дури 70% од велосипедистите возат со повеќе од дозволените 0,5 промили алкохол во крвта. Тоа се често студенти кои се враќаат дома од забава или излегуваат надвор – тоа го нарекуваат нивна „прошетка на срамот“, но на тркала. Подобро да се држите до старото „за сите да скокаат од мостот, нели?“ И препуштете ги ризичните возења на локалното население и нивната „холандска храброст“.

4. „Холандска храброст“, феномен кој сите некогаш сме го почувствувале

Холандската храброст е термин кој се користи за видот на храброста што мажот ја стекнува кога е пијан. Легендата вели дека датира од 17 век, односно војните со Англија се воделе под влијание на џин – иако изгледа дека Англичаните пиеле повеќе од Холанѓаните. Освен што го намалува стресот напред, го загрева телото во студени услови. Ова ја објаснува и претходната точка…

5. Каков велосипед, таков сопственик

Многу работи можете да заклучите по велосипедот, кога ќе го одберете за себе. Знаеме, знаеме, не мора да судите книга според корицата, но таа е забавна. Судејќи според проекциите на социјалните мрежи, можеме да видиме неколку типови на личности поврзани со одреден велосипед.

Класичен, малку ‘рѓосан велосипед влева најголема самодоверба и е знак дека човекот е секогаш расположен за пиво. Електричниот велосипед го користат малку мрзливи, но сепак забавни луѓе кои можеби конзумираат дрога. Велосипед со корпа со цвеќиња укажува на професионален инфлуенсер кој ќе направи десет селфи покрај каналот. Тие што возат велосипед со инвалидска количка е „мајка на целата група“ и се грижи за своите пијани пријатели. Професионален спортски велосипед се однесува на личност која слуша мотивациони подкасти, има илјадници следбеници и живее на Herbalife. Очигледно, нов велосипед кој е „полнет“ со винтиџ веројатно го вози личност која е нетолерантна на глутен.

6. Холандскиот тоалет е вистинска глетка

Холандските тоалети се дизајнирани да имаат „инспекциска полица“. Во превод, она што инаку би отишло директно во вода по мокрењето, претходно се чува на рамен дел од тоалетот за да можете да ја прегледате содржината. Ова се смета за добра превентивна мерка за здравјето бидејќи според бојата на урината или содржината на столицата можете да ги идентификувате потенцијалните проблеми во телото (а потоа да пиете Парацетамол).

Слични тоалети постојат во Германија, а различните дизајни по земји дури и го инспирирале филозофот Славој Жижек за теоријата како одредени земји се справуваат со оние работи чие име-не-се-изговара. Холанѓаните очигледно ги немаат овие проблеми – згора на тоа, во некои продавници за сувенири можете да најдете пепелници во форма на познатиот тоалет.

7. Холандија, земја која гради мост за да може реката да го помине патот

Слатко за крај: колку Холанѓаните ја почитуваат околината, можеби најдобро сведочи инженерското чудо наречено Аквадукт Велувемер. Патот кој го поврзува вештачкиот остров со копното ве води директно до морето, додека едрилиците пловат над надвозникот над вас. Секој оди по својот пат, не се мешајќи еден со друг. Дури и пешаците кои можат да одат по мостот и да уживаат во надреални сцени. Ааахх…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement